MK bierze się za wywóz śmieci. Będzie reforma?
https://pixabay.com/RitaE
Autor Kamila Jeziorska - 18 Lipca 2020

Ministerstwo Klimatu planuje zniesienie ważnego zakazu. Śmieci mają wrócić na wielkie hałdy

Ministerstwo Klimatu planuje zmianę przepisów w taki sposób, aby samorządy nie musiały przekazywać zgromadzonych śmieci spalarniom, a po prostu je składować. Wszystko przez to, że śmieci wywozi się coraz więcej, a brakuje spalarni do ich utylizacji.

Wywóz śmieci na hałdy a nie do spalarni

Od 2016 r. mówiące o tym, że samorządy obowiązuje wywóz śmieci do spalarni. Ministerstwo Klimatu chce, aby śmieci mogły być ponownie składowane. Kontrowersyjna reforma to rozwiązanie doraźne, które potrwa najwyżej dwa, trzy lata tak, aby samorządy miały czas na zaoszczędzenie pieniędzy oraz przeprowadzenie inwestycji koniecznych do tego, by zmniejszyć koszty spalania śmieci - podaje "DGP".

Ważne zmiany dla emerytów i rencistów już w mocy. Nawet 3732,10 zł więcej do świadczeniaWażne zmiany dla emerytów i rencistów już w mocy. Nawet 3732,10 zł więcej do świadczeniaCzytaj dalej

Ministerstwo Klimatu wskazuje, że wywożonych śmieci jest coraz więcej, a w Polsce brakuje spalarni, w których frakcje nienadające się do recyklingu mogłyby zostać zagospodarowane jak w innych krajach UE. Cementownie wybierają bardziej kaloryczne odpady z przemysłu, a nie te z gospodarstw domowych. Założeniem reformy z 2016 r. było skłonienie samorządów do przykładania większej uwagi do recyklingu śmieci, jednakże w praktyce okazuje się, że prawie 70 proc. odpadów jest zmieszana.

Przez większą ilość śmieci nienadających się do recyklingu samorządy ponoszą większe koszty. Klika lat temu gminy płaciły ok. 300 zł za wywóz i składowanie śmieci, natomiast obecnie kwoty sięgają nawet 720 zł.

Wywóz śmieci w końcu zostanie unormowany?

Ministerstwo Klimatu wskazuje, że zmiany związane z wywozem śmieci pozwoliłyby nie tylko opanować sytuację samorządom, ale także zatrzymać wzrost kosztów systemu. - Składując je, choć to najmniej pożądana forma zagospodarowania odpadów, wiedzielibyśmy przynajmniej, co się z nimi dzieje. Ukróciłoby to nielegalne praktyki, które dziś rzutują na uczciwych przedsiębiorców - powiedział. Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu.

1400 plus dla mężczyzn na emeryturze. Dodatkowe pieniądze dostanie jednak tylko 6,5 tys. panów1400 plus dla mężczyzn na emeryturze. Dodatkowe pieniądze dostanie jednak tylko 6,5 tys. panówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. "Wiadomości" TVP znów nie odpuszczają. Alternatywna rzeczywistość, czy wydanie po wyborach?

Eksperci nie są tak optymistycznie nastawieni do reformy resortu. Piotr Szewczyk, przewodniczący Rady Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych stwierdził, że reforma nie spowoduje obniżki cen mieszkańcom, ale może zahamować wzrost kosztów. Z kolei Hanna Merliere zwraca uwagę na to, że gminy muszą przede wszystkim zredukować ilość składowanych odpadów tak, aby sprostać wymogom unijnym.

Wywóz śmieci na hałdy w oczach Unii Europejskiej

Reforma Ministerstwa Klimatu związana z wywozem śmieci ma przede wszystkim dać samorządom chwilę oddechu tak, aby mogły zainwestować w nowe spalarnie śmieci. Eksperci alarmują, że MK oczekuje powstania wygórowanej liczby placówek, która jest nierealna do osiągnięcia w dwa lata.

Stało się, prezydent podpisał ustawę. Beneficjenci 500 plus dostaną drugi raz tyleStało się, prezydent podpisał ustawę. Beneficjenci 500 plus dostaną drugi raz tyleCzytaj dalej

"DGP" dotarł także do listu wysłanego do MK przez organizację "Lewiatan". "Zmiana może doprowadzić do nieosiągnięcia zakładanych poziomów recyklingu, zahamowania inwestycji w instalacje przetwarzania odpadów, braku spójnego przekazu do społeczeństwa w zakresie postępowania z odpadami" - ostrzegają eksperci w piśmie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wystarczyła chwila nieuwagi. Roczny chłopczyk wypadł z okna na 4 piętrze bloku.
  2. Łukasz Szumowski zabrał głos tuż po wyborach. Chodzi o epidemię
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Najlepsza od wielu lat wiadomość z polskich lasów. Elżbieta i Tomasz przekazali piorunujące wieści
Poznaliśmy plany rządu, szykują się zmiany. Chodzi o obostrzeniaPoznaliśmy plany rządu, szykują się zmiany. Chodzi o obostrzeniaCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News