BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Pensje nauczycieli za kwiecień często poniżej 500 zł. Czy mają szansę odzyskać pieniądze za strajk?

6 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Wypłaty nauczycieli, którzy uczestniczyli w kwietniu w strajku wołają o pomstę do nieba. Strajkujący nauczyciele pokazali wyciągi ze swoich kont i wynika z nich, że niektórzy zarobili po kilkaset złotych. Fundusz strajkowy nie będzie w stanie wyrównać im

Strajk nauczycieli odbił się zdecydowanie na ich portfelach. Prawo polskie zabrania wypłat pensji za okres strajku, dlatego powstał fundusz społeczny o nazwie "Wspieram Nauczycieli", który miał zebrać pieniądze w celu późniejszego wyrównania nauczycielom ich pensji za okres kiedy strajkowali. 

Datki społeczne dla nauczycieli nie pokryją w pełni strat 

O funuszach zgromadzonych dla strajkujących nauczycieli byli dużo informacji w mediach. Dziennikarze śledzili rozrost środków, by na koniec strajku poinformować, że zebrano ponad 8 mln zł. Po przeliczeniu funduszowych pieniędzy i niedoborów w płacach nauczycieli wynika jednak, że fundusz zebrał jedynie... 14 zł na jednego strajkującego nauczyciela. ZNP podaje informację o 600 tys. strajkujących, podczas gdy rozdysponowanie pieniędzy z funduszu pozwoliłoby na realne wsparcie jedynie 16 tys. nauczycieli. 

Zarobek za kwiecień niektórych nauczycieli podał portal money.pl. Z informacji portalu wynika, że niektórzy nauczyciele nie mogli w kwetniu liczyć nawet na 100 zł. Większość z nich skarżyła się jednak przelewami na konto oscylującymi wokół kilkuset złotych. 

500 zł pomocy dla strajkujących spoza związków 

Nauczyciele, którzy nie są zrzeszeni w żadnych związkach zawodowych i mają szczególnie trudną sytuację mogą liczyć na zapomogę do 500 zł. W tym celu muszą złożyć wniosek na stronie ZNP, które zapewniło, że dba o to, aby środki trafiały do tych faktycznie najbardziej poszkodowanych. Na ten specjalny fundusz ZNP przeznaczyło 4,8 mln zł. - podaje money.pl. Nauczyciele, którzy strajkowali co najmniej 9 dni mogą składać wnioski przez okres 3 miesięcy od zakończenia strajku. 

Samorządy nie wypłacą pieniędzy za strajk? 

Pomimo początkowych zapewnień wielu władz samorządowych, że wyrównają nauczycielom luki w wynagrodzeniu za okres strajku, to okazało się jednak, że prawo nie daje takiej możliwości. Pieniądze, co prawda, mogą zostać przekazane dyrektorom oświatowych placowek, ale to oni będą decydować o rozdziale funduszy. Możliwe jest też wypłacanie nagród, które teoretycznie nie są wyrównaniem za strajk. 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce jest 587 936 nauczycieli.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >