płaca minimalna
Flickr/Piotr Drabik
Autor Paulina Musianek - 14 Września 2019

Rząd ogłosił ile Polacy dokładnie zyskają dzięki płacy minimalnej

Pensja minimalna to kontrowersyjny pomysł rządu. Ministerstwo podało, ile będzie to kosztowało budżet państwa oraz ile mają zyskać pracownicy.

Pensja minimalna - ile będzie kosztować przedsiębiorstwa?

Pensja minimalna od 1 stycznia 2020 roku ma wynieść 2600 złotych, według rozporządzenia, które rząd przyjął we wtorek. Oznacza to wzrost o 15,6% w stosunku do wysokości obowiązującej w tym roku. Minimalną stawkę godzinową ustalono na poziomie 17 złotych.

Według pierwszych wyliczeń podwyżka ta ma kosztować przedsiębiorstwa ponad 6 miliardów. Wzrost płacy minimalnej ma objąć około 1,6 miliona osób. Zyskają oni 4,7 miliarda złotych. Z oceny skutków regulacji wynika, że koszt podwyżki płacy minimalnej dla dużych firm w 2020 roku to 1,3 miliarda złotych, a dla małych i średnich przedsiębiorstw około 4,9 miliarda złotych.

W ocenie ministerstwa rodziny, wzrost kwoty minimalnego wynagrodzenia nie powinien negatywnie wpłynąć na rynek pracy w Polsce. Resort zaznaczył jednak, że zbyt gwałtowne podwyżki płacy minimalnej mogą niekorzystnie oddziaływać na gospodarkę oraz "nie jest możliwe dokładne oszacowanie wpływu podniesienia płacy minimalnej, ponieważ na rynek pracy oddziałuje jednocześnie wiele innych czynników, w tym sytuacja gospodarcza zarówno w kraju, jak i za granicą".

Sprzedaż alkoholu rośnie. Sprzedaż alkoholu rośnie. "Nie bójmy się mówić, że to efekt 500 plus"Czytaj dalej

Płaca minimalna a gospodarka

Jak wynika z oceny skutków regulacji, “według teorii ogólnych zbyt gwałtowne i niedostosowane do tempa wzrostu produktywności podniesienie minimalnego wynagrodzenia za pracę może niekorzystnie oddziaływać na gospodarkę, przyczyniając się do powstania ryzyka wystąpienia inflacji, spadku zatrudnienia lub wzrostu bezrobocia, w szczególności wśród osób o niskich kwalifikacjach”, jak czytamy na TVN24bis. Dodano jednak, że wzrost minimalnej pensji może przez podniesienie dochodów pracowników wpłynąć pozytywnie na sytuację finansową gospodarstw domowych.

Zagrożenie dla przedsiębiorców?

W dokumencie zwrócono również uwagę na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Podniesienie wynagrodzenia minimalnego może wpłynąć na ich konkurencyjność, szczególnie tych firm, które zatrudniają stosunkowo dużo osób otrzymujących najniższe wynagrodzenie, a pensje tych osób stanowią istotną część kosztów danego przedsiębiorstwa.

Resort pracy przyznał jednak, że nie potrafi określić w jakich branżach i na których lokalnych rynkach pracy problem ten może być największy.

13. emerytura nie uwzględniona w budżecie na 2020 rok13. emerytura nie uwzględniona w budżecie na 2020 rokCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Mąż odkrył, że żona go zdradza. Postanowił ją upokorzyć w najgorszy możliwy sposób

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News