Paszporty
Obraz jacqueline macou z Pixabay
Autor Oktawian Góral - 6 Października 2020

Okazuje się, że polski paszport jest jednym z najsilniejszych na świecie. Daleko w tyle zostawiamy USA

Znamy już najnowszy Passport Index. Okazuje się, że polski dokument jest jednym z najbardziej pożądanych. Jaką siłę ma nasz paszport i jak się plasuje w globalnym rankingu?

Doroczna edycja listy najsilniejszych paszportów właśnie została zaktualizowana o dane za 2020 roku. Pierwsze miejsce w rankingu zajął paszport wydawany przez Nową Zelandię, obywatele tego państwa mogą bezwizowo podróżować do 129 krajów na świecie. Jak na tej liście plasuje się Polska? Wyjątkowo wysoko. Nasz bordowy paszport uprawnia do wjazdu bez większych formalności do ogromnej liczby państw, co intrygujące, polski paszport jest niemalże tak samo silny jak amerykański.

Paszport i jego siła

Na pierwszym miejscu Passport Index uplasowała się Nowa Zelandia. Z paszportem wydanym w tym kraju bez wizy można odwiedzić aż 129 z 193 sklasyfikowanych państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak wskazuje portal Onet, Indeks Paszportów jest stale aktualizowany ze względu na ciągłe zmiany w przepisach wjazdowych między poszczególnymi państwami. Wyniki rankingu biorą również pod uwagę takie czynniki jak elektroniczne zezwolenia na podróże, światowy wynik otwartości, wynik mobilności czy wymagania wizowe.

Zakręcanie grzejników nie uchroni przed rachunkami. Sąd i tak każe zapłacićZakręcanie grzejników nie uchroni przed rachunkami. Sąd i tak każe zapłacićCzytaj dalej

Najsilniejsze paszporty są wydawane w krajach Unii Europejskiej. Nic dziwnego, pozwalają one w większości na swobodne podróżowanie po krajach strefy Schengen. Jak wygląda szczyt rankingu paszportów?

TOP:
Nowa Zelandia (129 państw bez wizy)
Niemcy (128 państw bez wizy)
Austria (128 państw bez wizy)
Luksemburg (128 państw bez wizy)
Szwajcaria (128 państw bez wizy)
Irlandia (128 państw bez wizy)
Japonia (128 państw bez wizy)
Korea Południowa (128 państw bez wizy)
Australia (128 państwa bez wizy)
Szwecja (127 państwa bez wizy)
Belgia (127 państw bez wizy)

Polska, wraz z Republiką Czeską, Grecją, Węgrami, Liechtensteinem oraz Estonią znajduje się na kolejnych miejscach, ale dalej w ścisłej czołówce. Paszporty wydane w tych krajach pozwalają na podróże bez zbytecznej papierologii do aż 124 państw świata. W przypadku Polski całkowicie bez wizy wjechać możemy do 89 państw, a 35 dostępna dla posiadaczy polskich paszportów jest wiza "on arrival", czyli wydawana na lotnisku. Zdobycia wklejki w polskim paszporcie wymagają 74 kraje. Polski paszport bije na głowę ten amerykański. Obywatele USA mogą bezwizowo wjechać do 52 krajów, wiza lotniskowa dostępna jest przy przekraczaniu granicy z 40 państwami, a do 106 krajów Amerykanie muszą zdobyć wcześniej wizę.

Rząd zmienia strategię. Rozważa rozszerzenie zakazu na cały krajRząd zmienia strategię. Rozważa rozszerzenie zakazu na cały krajCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. ZUS masowo sprawdza zwolnienia lekarskie. Już 143 tys. kontroli, lepiej uważaj na L4
2. Minister Zdrowia o wprowadzeniu nowych obostrzeń. Gdzie mogą się pojawić?
3. Przełom w badaniach nad koronawirusem. Osoby po pospolitej infekcji mogą być odporniejsze

Które paszporty wypadły najsłabiej? Najsłabsze paszporty posiadają obywatele państw afrykańskich oraz położonych na Bliskim Wschodzie.

Pakistan (38 państw bez wizy)
Palestyna (37 państw bez wizy)
Iran (37 państw bez wizy)
Jemen (36 państwa bez wizy)
Somalia (35 państwa bez wizy)
Syria (34 państw bez wizy)
Irak (31 państw bez wizy)
Afganistan (31 państw bez wizy)

Paszporty

Źródło: Passport Index

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1500 plus dla tysięcy Polek i Polaków? Teraz to możliwe, ujawniono warunki
  2. Zamawiasz przejazdy przez aplikacje? Dziś wszystko się zmieni, wielu będzie niezadowolonych
  3. 9,78 litra na głowę. W Polsce padł absolutnie historyczny rekord
  4. Mandatów za brak maseczki idą już w tysiące. Policja podała liczby, dane porażają
  5. Paczkę na poczcie odbierzesz bez kolejki. Jest konkretny sposób
  6. Wideo - Przerażający wypadek. Motocyklista z ogromną siłą uderzył w samochód osobowy
Policja ma już bat na bezczelnych kierowców. Nowoczesna metoda przynosi efektyPolicja ma już bat na bezczelnych kierowców. Nowoczesna metoda przynosi efektyCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News