BiznesINFO.pl Polska i Świat Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Polska zwycięża dziś, tutaj
East News

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Polska zwycięża dziś, tutaj

17 września 2022
Autor tekstu: Magdalena Madoń

Dziś otwarto nowy kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Tak zwany przekop mierzei łączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Kanał Żeglugowy gwarantuje Polsce bezpieczeństwo i suwerenność, podkreśla rząd.

Uroczystości miały się rozpocząć o godz.11, jednak ze względów organizacyjnych zaczęły się dopiero o 13.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, jak ważna jest obecna inwestycja. Przypomniał, że dotychczas wpłynięcie na Zalew Wiślany nie było możliwe bez zgody Rosji.  “ Polska zwycięża dziś, tutaj, na Mierzei Wiślanej ” podkreślił.

Data otwarcia nie została wybrana przypadkowo. 17 września 1939 roku wojska ZSRR zaatakowały Polaków, którzy od 1 września toczyli już wojnę z Trzecią Rzeszą. “ Nie chodzi o to, żeby tędy przepływały największe statki. Od tego mamy inne porty ” powiedział prezydent. Otwarcie kanału jest symbolicznym akcentowaniem polskiej suwerenności .

Przekop Mierzei Wiślanej

"Przekop Mierzei Wiślanej to strategiczna inwestycja dla Polski. Dzięki niej po raz pierwszy w powojennej historii Polski będzie możliwość wpłynięcia na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskich wód terytorialnych. Zasadność decyzji rządu o rozpoczęciu tej inwestycji jest szczególnie widoczna w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej" - przekazał w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga wynosi 23 kilometry . Celem inwestycji jest otwarcie portu w Elblągu na Zatokę Gdańską, a tym samym przyciągnięcie firm zainteresowanych sprowadzeniem albo wysyłaniem towarów do pięciu tysięcy ton. Aby to było możliwe, konieczne jest pogłębienie torów wodnych na Zalewie Wiślanym i na rzece Elbląg do portu.

Prace trwały od października 2019 do września tego roku. Całkowita wartość tego projektu wyniosła 25,7 mln złotych. Powstał również terminal terminal składowo-przeładunkowy z miejscem kontroli graniczno-celnej i punktem kontroli oraz badań fitosanitarnych, jego koszt wyniósł 21,7 mln zł.

Planowane zakończenie prac ma nastąpić w 2023 roku.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie