BiznesINFO.pl Finanse W Polsce najgorzej w całej Unii. Oszczędzanie nie ma żadnego sensu
Pikist

W Polsce najgorzej w całej Unii. Oszczędzanie nie ma żadnego sensu

8 września 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Oszczędzanie w dobie pandemii jest trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej

Jak podaje Polsat News, Polska znajduje się na szarym końcu pod względem wysokości oprocentowania lokat w UE. Według danych NBP średnie oprocentowanie lokat zakładanych w lipcu wyniosło 0,36 proc. Z kolei przeciętna stawka lokat rocznych wyniosła - według wyliczeń Expandera - 0,2 proc.

Jednak realne oprocentowanie lokat jest w Polsce najniższe w UE. Bierze ono pod uwagę inflację, która również jest w Polsce najwyższa w całej Unii i wyniosła w lipcu 3,7 proc. Oszczędzanie na lokatach stało się w Polsce zupełnie nierentowne. Połączenie dwóch czynników - obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej oraz szalejącej inflacji - sprawia, że oszczędności tracą na wartości w niespotykanym wcześniej tempie.

Chociaż co prawda nominalnie oprocentowanie lokat w Polsce nie jest najniższe w Europie i gorzej jest na przykład w Danii gdzie wynosi ono minus 0,06 proc., to jednak ekstremalnie wysoka inflacja niweluje ten wynik i sprawia, że realne oprocentowanie - na poziomie minus 3,38 proc. - mamy najniższe w UE.

W Polsce jest pod tym względem gorzej niż na Węgrzech (minus 3,24 proc.) czy w Czechach (minus 3,17 proc.). Nie jest przypadkiem, że Polska znajduje się na szarym końcu rankingu wraz z innymi krajami Europy Wschodniej, jako że fatalne warunki do oszczędzania wiążą się ze specyfiką całego regionu. Lokaty nie chronią tam oszczędności przed inflacją.

W jakich krajach oszczędzanie na lokatach ma jeszcze sens?

Jak podaje Polsat News, biorąc pod uwagę rolę inflacji aktualnie oszczędzanie w Europie największy sens ma w Grecji (oprocentowanie realne na poziomie 2,41 proc.), na Cyprze (2,16 proc.) i w Estonii (1,93 proc.). Na czwartym miejscu znalazła się Szwajcaria (1,4 proc.), w której co prawda oprocentowanie nominalne lokat jest ujemne (minus 0,17 proc.), jednak wynik wyrównuje deflacja. Teoretycznie jest to także jakaś możliwość dla Polaków, którzy mogą zdecydować się na oszczędzanie w zagranicznych bankach.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie