BiznesINFO.pl

Biznes Info

Rząd zatwierdził likwidację OFE. Polacy mają teraz pięć miesięcy na decyzję

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co stanie się ze środkami gromadzonymi w OFE

  • Jaki wybór mają płatnicy

  • Do kiedy czas na podjęcie decyzji

Likwidacja OFE

Projekt ustawy o likwidacji OFE został przyjęty przez rząd. OFE przekształci się w IKE, jednak możliwe będzie też przeniesienie środków do ZUS. “Pozwoli to na uporządkowanie systemu emerytalnego w oparciu o 3 rozwiązania: emerytura dożywotnia z ZUS, prywatne środki z systemu pracowniczego (PPK, PPE) i indywidualnego" - tłumaczył na Twitterze szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że osoby, które były członkami OFE, będą musiały podjąć ważną decyzję. Wybierać będzie można spośród dwóch możliwości:

"Opcją domyślną będzie przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE). Alternatywnie - możliwe będzie złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS" - tłumaczono w komunikacie.

Pieniądze w IKE prywatną własnością

W ustawie o likwidacji OFE wprost napisano, że środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. Odwrotnie było w OFE, gdzie pieniądze były publiczne. “Przesądził o tym, w orzeczeniu z 2015 r., Trybunał Konstytucyjny, utwierdzając ówczesny rząd w decyzji po przesunięciu do ZUS połowy środków zebranych przez obywateli w OFE” - czytamy w komunikacie. W IKE pieniądze mają być prywatną własnością, gwarantowaną ustawowo.

Przejście z OFE na IKE będzie odbywało się automatycznie. Osoby gromadzące środki w Otwartych Funduszach Emerytalnych nie będą musiały podejmować żadnych kroków, by środki trafiły do IKE.

Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2021 roku. Od tego momentu płatnicy będą mieli czas do 2 sierpnia, by złożyć deklarację, że chcą, by ich środki trafiły z OFE do ZUS.

[EMBED-11]

Podatek od zgromadzonych funduszy

Środki, które zostaną automatycznie przeniesione z OFE do IKE, będą obniżone o 15-proc. podatek, który ma trafić do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ma on zostać automatycznie zostać jednorazowo pobrany ze środków zgromadzonych w OFE.

Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku automatycznego przeniesienia środków do IKE, środki na koncie będą podlegały dziedziczeniu.

Przeniesienie środków do ZUS oznacza zwiększoną kwotę emerytury opodatkowaną 17 lub 32 proc., a zgromadzone środki nie będą podlegały dziedziczeniu.

Tagi:

OFE

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]