Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Od dziś można starać się o pieniądze. Wnioskować mogą hodowcy drobiu
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 09.06.2023 12:45

Od dziś można starać się o pieniądze. Wnioskować mogą hodowcy drobiu

kury
Domena publiczna

Od 9 czerwca br. hodowcy drobiu mogą się starać o pieniądze. Przysługują one producentom, który ponieśli straty w związku z ptasią grypą w latach 2019-2021.

Wsparcie finansowe z tytułu strat w związku z ptasią grypą

W związku z opublikowaniem Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 2023 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnych środków wspierania rynku w sektorach jaj i mięsa drobiowego w Polsce (Dz.U. z 2023 r. poz. 1063), hodowcy drobiu będą mogli starać się o rekompensatę z tytułu strat w produkcji drobiu poniesionych w związku z wysoko zjadliwą grypą ptaków.

Do składania wniosków wniosków są uprawnieni producenci rolni, którzy w okresach od 29 grudnia 2019 r.-13 maja 2020 r. lub 24 listopada 2020 r. -28 lipca 2021 r. prowadzili gospodarstwo drobiarskie, które znajdowało się na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym i na którym stosowano środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy. 

W ramach przedmiotowego mechanizmu udzielane jest wsparcie z tytułu strat w produkcji jaj wylęgowych, w produkcji jaj spożywczych, niepodejmowania produkcji w gospodarstwie, sprzedaży zwierząt po obniżonej cenie czy strat związanych z wydłużonymi okresami tuczu. 

Termin składania wniosków

Producent może się ubiegać wyłącznie o jeden rodzaj wsparcia

Wniosek należy złożyć w Oddziale Regionalnym ARiMR właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta rolnego. Można to zrobić bezpośrednio w kancelarii właściwego OR ARiMr, pocztą lub przez platformę ePUAP czy za pośrednictwem usługi mObywatel. Wzór wniosku oraz szczegółowe zasady przyznawania wsparcia znajdują się na stronie internetowej ARiMR. 

Wnioski można składać od 09.06.2023 r. do 30.06.2023 r. 

Ptasia grypa

Ptasia grypa to choroba zakaźna, która dotyka drób, a jej śmiertelność może dochodzić do 100 proc. 

W przypadku stwierdzenia ogniska grypy pod nadzorem urzędowym podejmowane są takie działania jak zabicie drobiu lub innych ptaków w sposób wykluczający rozprzestrzenianiu  się grypy, zniszczenie lub obróbkę produktów, które mogły zostać skażone, a także czyszczenie i odkażanie gospodarstwa, w którym stwierdzono chorobę. 

Tagi: rolnictwo