Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Od 20 października duże zmiany w mandatach. Strażnicy miejscy zyskają nowe uprawnienia
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 18.10.2023 12:42

Od 20 października duże zmiany w mandatach. Strażnicy miejscy zyskają nowe uprawnienia

straz-miejska-miasto
Biznesinfo

W piątek 20 września w życie wejdzie rozporządzenie z dnia 28 września 2023 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych mają prawo nakładać grzywny w drodze mandatu karnego. Rozwiązania opracowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.  Warto już teraz zapoznać się ze zmianami, żeby nie być zaskoczonym – przekazał na łamach PAP rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Poznania Przemysław Piwecki. Dotyczy to nie tylko uczestników ruchu drogowego, ale również właścicieli nieruchomości.

Nowe uprawnienia dla strażników miejskich. Czego dotyczą?

Możliwość przejechania z punktu A do punktu B na rowerze bądź hulajnodze cieszy się w Polsce sporą popularnością, o czym świadczą, chociażby liczne wypożyczalnie takich środków transportu. Bywa, że poruszające się na nich osoby przejeżdżają przez przejście dla pieszych lub jadą po drodze przeznaczonej tylko dla pieszych. Już od 20 października strażnicy miejscy będą mogli ukarać takie osoby mandatem w wys. od 50 do 100 zł. To jednak niska kara w porównaniu z tym, co czeka dzieci i młodzież, gdy okaże się, że nie mają pewnego dokumentu.

Dzieci do 10. roku życia są traktowane jak piesi. Jeśli wykroczenie popełni osoba, która nie ma jeszcze 16 lat i nie posiada karty rowerowej, to odpowiedzialność prawną poniosą jej rodzice lub opiekunowie prawni. Natomiast młodzież między 17 a 18 rokiem życia może otrzymać mandat karny za brak karty rowerowej, w wysokości do 1500 złotych – wyjaśnił w rozmowie z RMF FM rzecznik prasowy krakowskiej Straży Miejskiej Marek Anioł. Przypomnijmy, iż osoby dorosłe nie dostaną mandatu za brak opisywanego dokumentu, ale za wykroczenie już jak najbardziej tak, i to do 1500 zł (zgodnie z Kodeksem wykroczeń grozi to np. za omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych).

Ostatnie dni na dopełnienie ważnego obowiązku w ZUS. Później pieniądze przepadną Emerytura wyższa nawet o kilkaset złotych. Niewielu seniorów wie o tej uldze

Chodzi o poprawę bezpieczeństwa

Wprowadzenie regulacji uprawniającej strażników gminnych (miejskich) do nakładania mandatu karnego za wykroczenie polegające na prowadzeniu innego pojazdu niż mechaniczny bez uprawnień na drodze publicznej, strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także polegające na łamaniu praw pieszych przez osoby prowadzące inny pojazd niż mechaniczny, będą miały pozytywny wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego – czytamy w ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu.

Możliwe kary dla właścicieli nieruchomości

Strażnicy miejscy będą też mogli karać za wykroczenia wynikające z naruszenia innych ustaw niż Prawo o ruchu drogowym. To ważna informacja dla właścicieli i zarządcy nieruchomości, gdyż za niezłożenie obowiązkowej deklaracji o źródłach ciepła lub spalaniu paliw, będą mogli dostać mandat od strażników miejskich w wys. nawet 500 zł. O połowę niższą karę tzn. do 250 zł można natomiast otrzymać za brak widocznego numeru nieruchomości.

Numer ten powinien być umieszczony na ścianie frontowej budynku albo na ogrodzeniu. W przypadku nowych budynków stosowne oznaczenie należy zainstalować w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru – przekazał Przemysław Piwecki.