Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Handel > Od 1 marca ceny ponad 600 leków pójdą w górę. Podwyżki odczuje wielu Polaków
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 23.02.2023 12:29

Od 1 marca ceny ponad 600 leków pójdą w górę. Podwyżki odczuje wielu Polaków

None
Biznesinfo

Za niecały tydzień wejdzie w życie nowa lista leków podlegających refundacji. Podwyżki obejmą 601 pozycji, przy czym największy wzrost cen odczują cukrzycy. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że w przypadku 328 leków nastąpią obniżki cen.

Wzrosną ceny 601 leków

Super Express („SE”) informuje, że od 1 marca wzrosną ceny 601 leków. W porównaniu do poprzedniego obwieszczenia Ministra Zdrowia dopłaty pacjentów wzrosną od 0,01 zł do 196,80 zł. Największe podwyżki cen odczują cukrzycy — w 2018 roku zmagało się z tą chorobą już 2,9 mln Polaków*.

Więcej będzie trzeba zapłacić za insulinę o przedłużonym działaniu. Lek Toujeo, który obecnie można zakupić za 207,20 zł, będzie kosztował 248,51 zł, natomiast Abasaglar zdrożeje o 27,54 zł (teraz kosztuje 91,78 zł).

Dlaczego ceny insuliny pójdą w górę?

Zapytany przez „SE” diabetolog (chciał pozostać anonimowy) wyjaśnia, że są to często stosowane przez pacjentów insuliny. Skąd ta podwyżka? Na liście refundacyjnej przez wiele lat był refundowany preparat podobny Tresiba, którego producent zrezygnował z refundacji  tłumaczy lekarz na łamach „SE”.

Dodaje również, że skończył się okres gwarantowanej wyłączności na ten lek w naszym kraju. Polskie prawo skłaniało firmę, by obniżyła cenę leku o 25 proc., ale ta się na to nie zgodziła. W efekcie na listę refundacyjną trafił droższy preparat. Zdaniem diabetologa jest to sytuacja przejściowa, gdyż w ciągu kilku miesięcy Ministerstwo Zdrowia ma dogadać się z dostawcami i tym samym obniżyć ceny leków refundowanych.

Najlepszy rok dla refundacji, najlepszy dla pacjentów

Poza podwyżkami są również obniżki, które od marca obejmą 328 pozycji. Dopłata pacjenta spadnie w tym przypadku od 0,01 zł do 452,70 zł. Na liście refundacji pojawią się też 92 produkty lub nowe wskazania do ich stosowania. 


 

Cukrzyca słono kosztuje

*W 2018 r. na leki stosowane w leczeniu cukrzycy oraz paski do oznaczania glukozy we krwi wydaliśmy 1,45 mld zł z systemu ubezpieczeń, a pacjenci dodatkowo z własnych portfeli dopłacili 442 mln zł. Daje to średnio 507 zł na pacjenta z NFZ oraz 155 zł od każdego pacjenta z jego portfela  czytamy na serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.