Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Od 1 grudnia ważne zmiany dla wielu emerytów i rencistów. ZUS podał nowe kwoty
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 02.12.2023 08:40

Od 1 grudnia ważne zmiany dla wielu emerytów i rencistów. ZUS podał nowe kwoty

pieniadze-emerytura-legitymacja-emeryta-zus
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Wielu pracujących emerytów i rencistów czekają ważne zmiany w ZUS – chodzi o nowe limity dorabiania do świadczeń. Jeśli ich przychody przekroczą określone progi tzn. 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wówczas ZUS może zmniejszyć, a nawet zawiesić wypłatę emerytury/renty. Kto powinien uważać, a kto nie musi się przejmować nowymi limitami? Wyjaśniamy poniżej.

ZUS podał nowe limity dorabiania

Dla wcześniejszych emerytów i rencistów nie jest to nic nowego. Limity zarobkowe zmieniają się dla nich co trzy miesiące. Tym razem, od 1 grudnia 2023 roku do 29 lutego 2024 roku będą oni mogli bez stresu dorabiać do kwoty 5036,50 zł brutto. Jest to o ponad 132 zł więcej od ostatniej stawki. Świadczeniobiorcy muszą jednak pamiętać, że jeśli ich miesięczny przychód w grudniu, styczniu i lutym przekroczy 9353,50 zł brutto, ZUS wstrzyma wypłatę emerytury/renty.

Przychód wyższy niż 70 proc. (5036,50 zł brutto), ale niższy niż 130 proc. (9353,50 zł brutto) przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia spowoduje zmniejszenie świadczenia o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo.

Dramat pani Marii, z emerytury zostaje jej 2,60 zł na dzień. Nie tylko ona tak żyje Duże zmiany w emeryturach pomostowych. Skorzystają tysiące Polaków

Ile wynosi kwota maksymalnego zmniejszenia?

Mówimy w tym przypadku o trzech kwotach. Najwyższa wynosi 794,35 zł i obejmuje emerytury oraz renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, następna – 675,24 zł – dotyczy rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba, a najniższa kwota maksymalnego zmniejszenia to 595,80 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Kogo nie obowiązują limity dorabiania?

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, mogą dorabiać bez ograniczeń. Oczywiście istnieje tu wyjątek od reguły – chodzi o seniorów, którym ZUS podwyższył świadczenie do minimalnie obowiązującej kwoty 1588,44 zł brutto. Gdy przychód pracującego emeryta przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacane bez dopłaty do minimum.

Limity zarobkowe nie obejmują też wybranych rencistów: inwalidów wojennych oraz wojskowych, których niezdolność do pracy wynika ze służby wojskowej, a także osób, którym przysługują renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń. Dorabiać bez ograniczeń mogą też ci, którzy pobierają rentę rodzinną, kwotowo korzystniejszą od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia 60. lub 65. roku życia.