BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Obowiązkowy profil na PUE ZUS. Od tego roku musi go mieć każdy płatnik składek

22 Lutego 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Bez konta na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS przedsiębiorca nie może obecnie prowadzić biznesu. Gdy tylko rozpocznie działalność, ma 14 dni, by założyć konto na wspomnianej platformie lub upoważnić do tego inną osobę np. księgową. Jeśli płatnik składek sam tego nie zrobi, ZUS weźmie sprawy w swoje ręce.

Nowy obowiązek dla płatników składek

Od tego roku wszyscy płatnicy składek mają obowiązek założenia konta na PUE ZUS. Płatnicy składek  osoby fizyczne mogą zrobić to samodzielnie lub udzielić pełnomocnictwa innej osobie np. pracownikowi biura rachunkowego. W przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność jako osoba fizyczna ​​system z automatu przypisze funkcję płatnika do konta PUE ZUS. Dotyczy to sytuacji, w której dane w profilu np. NIP lub PESEL będą zgodne z tymi wpisanymi w zgłoszeniu płatnika składek.

Natomiast płatnicy składek  osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej muszą posiłkować się ustawowymi lub statutowymi przedstawicielami bądź upoważnić np. swoich pracowników.

Jak założyć profil na PUE ZUS?

Jeśli przedsiębiorca chce zrobić to samodzielnie, powinien wejść na stronę internetową ZUS-u i kliknąć znajdujący się na górze strony przycisk — Zarejestruj w PUE. Kolejnym krokiem jest wybór rejestracji — Dla przedsiębiorców, a następnie wpisanie swoich danych osobowych i numeru NIP. Ustalenia sposobu rejestracji można dokonać poprzez:

  • portal login.gov.pl,
  • kwalifikowany podpis elektroniczny,
  • bankowość elektroniczną banku, który wspólnie z ZUS świadczy taką usługę.

Na założenie profilu są dwa tygodnie

Jeśli płatnik składek w ciągu 14 dni od daty powstania obowiązku opłacania składek nie założy samodzielnie konta na PUE ZUS ani nikogo nie upoważni, ZUS — zgodnie z przepisami  zrobi to za niego. W takim przypadku trzeba dokończyć proces rejestracji  wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Dalej rzeczniczka tłumaczy, że w takiej sytuacji, aby zalogować się na swoje konto na PUE ZUS, płatnik musi udać się do placówki Zakładu lub umówić e-wizytę. Wówczas uzyska dane do logowania  login PUE oraz jednorazowe hasło (po pierwszym zalogowaniu trzeba je zmienić).

Jakie są z tego korzyści?

PUE ZUS pozwala załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Płatnicy składek mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik, która jest przeznaczona do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych  wylicza Kowalska-Matis.

Dodaje również, że dzięki profilowi PUE przedsiębiorcy mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą kontrolować stan rozliczeń w ZUS oraz tworzyć dokumenty i przekazywać je innym instytucjom np. bankom i urzędom.

Tagi:

ZUSprzedsiębiorcaskładki

Podobne artykuły

Finanse

„Wyrachowana” fryzjerka wygrała z ZUS-em. Wcześniej otrzymała 304 tys. zł z zasiłków
Czytaj więcej >

Finanse

Dopłata do okularów dla pracownika. Pod pewnymi warunkami można dostać nawet 300 złotych
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina przedsiębiorcom: czas na złożenie konkretnego dokumentu upływa 31 marca
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS szykuje się do potężnych zmian. Trwają już prace nad nowym systemem
Czytaj więcej >

Praca

Dobre wiadomości dla pracowników, gorsze dla pracodawców. Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy
Czytaj więcej >

Praca

Oskładkowanie umów zleceń. Zmiany wpłyną na wysokość pensji Polaków
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]