(FILES) This file photo taken on September 7, 2020 shows a road sign directing traffic towards the Nord Stream 2 gas line landfall facility entrance in Lubmin, north eastern Germany. - Poland's anti-monopoly watchdog on Wednesday, October 7, 2020 said it was demanding Russian gas giant Gazprom pay a 6.45 billion euro ($7.58 billion) fine over the Nord Stream 2 pipeline linking Russia to Germany. (Photo by Odd ANDERSEN / AFP)
East News, ODD ANDERSEN/AFP
Autor Kamila Jeziorska - 29 Listopada 2020

Operator Nord Stream 2 wydał pilny komunikat. Przekonamy się już w grudniu

Szum wokół Nord Stream 2 nadal nie cichnie, a wręcz przeciwnie. Operator budowanego przez Rosję gazociągu Nord Stream 2 poinformował w sobotę, że planowane jest wznowienie prac w związku z budową.

Nord Stream 2 i jego kontrowersje wokół

Wokół Nord Stream 2 nie gasną kontrowersje, a spięcia na linii USA - Niemcy cały czas jest wyczuwalne w powietrzu. Donald Trump jako prezydent USA twardo stoi przy swoim i nie popiera działań na rzecz Nord Stream 2.

Godziny dla seniorów do czasowego zniesienia. Już wiemy, kiedy nie będą obowiązywaćGodziny dla seniorów do czasowego zniesienia. Już wiemy, kiedy nie będą obowiązywaćCzytaj dalej

Mimo to gazociąg Nord Stream 2 ukończony jest w 94 proc., ale od grudnia 2019 r. nie są prowadzone tam żadne prace w związku z jego ułożeniem. Z 2460 km rur pozostało jeszcze do ułożenia 150 km. 120 km z nich znajduje się na wodach duńskich, natomiast 30 km na niemieckich.

Co więcej, w grudniu 2019 r. Donald Trump ogłosił objęcie sankcjami każdego podmiotu, który będzie uczestniczył w pracach nad budową gazociągu Nord Stream 2. W efekcie szwajcarska firma Alleas wycofała się z przedsięwzięcia, a Rosja zapowiedziała samodzielne ukończenie Nord Stream 2.

Politykę sprzeciwu wobec Nord Stream 2 będzie kontynuował także prezydent elekt Stanów Zjednoczonych, Joe Biden. W oświadczeniu przesłanym do mediów Demokrata podkreśla, że ten postulat zostanie podtrzymany.

W tej decyzji przyszłego prezydenta USA nie ma zaskoczenia. Sprzeciw amerykański wobec Nord Stream 2 jest bowiem tak jak i polityka Waszyngtonu wobec Chin - bez zmian niezależnie od tego, czy w Gabinecie Owalnym zasiada demokrata czy republikanin.

Abonament RTV będzie wyższy, ale nie wszyscy muszą go płacić. Mało kto wie, jak długa jest lista zwolnionych z obowiązkuAbonament RTV będzie wyższy, ale nie wszyscy muszą go płacić. Mało kto wie, jak długa jest lista zwolnionych z obowiązkuCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Trzynastek na razie nie będzie. Premier podjął twardą decyzję
  2. Niewiarygodny list abp Gądeckiego. Miało być o adwencie, pisał o aborcji i Janie Pawle II
  3. Wydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymiany

Nord Stream 2 wznawia działanie

Operator budowanego przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 2 poinformował, że w grudniu planowane jest wznowienie prac w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec. Pomagać w budowie będą duże statki z kotwicami.

Od soboty nowe zasady w pracy, maseczki obowiązkiem. Wyjątków jest niewieleOd soboty nowe zasady w pracy, maseczki obowiązkiem. Wyjątków jest niewieleCzytaj dalej

- Możemy to potwierdzić. Planujemy w tym roku wznowienie prac przy układaniu rur, z wykorzystaniem statków z kotwicami, w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec - cytuje oświadczenie rosyjskiej spółki Gazprom Polsat News.

Wznowienie prac planowane jest na 5 grudnia i rozpocznie się od strefy Aldergrund.

"Operator gazociągu wcześniej zwracał się do Danii z wnioskiem o możliwość kontynuowania budowy gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu przy pomocy układających rury statków z kotwicami. Dania zaakceptowała tę prośbę" - pisze Polsat News. Na razie jeszcze Donald Trump nie zareagował na te informacje.

Szykuj portfel, zapłacimy po 1318 zł. Już w grudniuSzykuj portfel, zapłacimy po 1318 zł. Już w grudniuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
  2. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
  3. Dasz na tacę płacąc kartą? Biskupi chcą wprowadzenia terminali do kościołów
  4. Sejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięli
  5. Lidl i Biedronka prześcigają się w promocjach na Black Friday. Sieci rozdają produkty za darmo
  6. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nagle zwrócili się do wszystkich Polaków. Ważny apel, poprosił ich Mateusz Morawiecki (WIDEO)
  7. Hit sieci. Makłowicz wyjawił jak zrobić frytki belgijskie, nie ma lepszego sposobu
Nie 500 plus, a 454 zł do portfela. Rząd głucho milczy, wielu Polaków w ogóle nie ma pojęciaNie 500 plus, a 454 zł do portfela. Rząd głucho milczy, wielu Polaków w ogóle nie ma pojęciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News