Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 25.03.2023 12:16

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu

Samochody na linii produkcyjnej
East News

W Polsce powstanie pierwsza w historii fabryka aut Mercedesa. Dziennik.pl. ustalił, że niemiecki producent samochodów dostał milionowe wsparcie od polskiego rządu. 

Nowa fabryka

Portal informuje, że fabryka samochodów Mercedesa powstanie w Jaworze na Dolnym Śląsku. Będzie to pierwszy ośrodek produkcyjny niemieckiej firmy, którego hale opuszczą wyłącznie elektryczne auta dostawcze.

Niemiecki producent samochodów z logo gwiazdy na masce wybrał Polskę pod koniec ubiegłego roku i ogłosił, że na Dolnym Śląsku za kwotę 1,3 mld euro (ponad 6,1 mld zł) wybuduje fabrykę elektrycznych samochodów dostawczych. 

Pomoc od polskiego rządu

Ewa Łabno-Falęcka z Mercedes-Benz Manufacturing Poland udzieliła dziennik.pl. szczegółowych informacji na temat finansowania inwestycji. „Otrzymaliśmy pomoc publiczną zgodnie z zasadami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Przy ponad miliardowej inwestycji łatwo wyliczyć, że jest to trochę ponad 18 mln euro” - wyjaśniła. Oznacza to, że po przeliczeniu, udzielona pomoc finansowa wynosi ok. 85 mln zł.

Portal informuje, że zgodnie z polskimi regulacjami, w okresie realizacji inwestycji i pięciu następnych latach, przedsiębiorca musi ponieść koszty na współpracę z uczelniami o wartości przynajmniej 15 proc. przyznanego grantu. „W przypadku Mercedesa inwestującego w Jaworze będzie to niemal 3 mln euro” - wskazała Łabno-Falęcka. Mercedes przeznaczy na wsparcie polskich studentów ponad 14 mln zł.

Wieloletnia inwestycja i nowe miejsca pracy

Fabryka w Jaworze zostanie uruchomiona za przynajmniej za 2-3 lata i będzie miejscem pracy dla ok. 2500 osób. Zakład powstanie na działce położonej vis-à-vis już istniejącego zakładu silników i akumulatorów. Za wyborem tej lokalizacji przemawiały czynniki logistyczne i finansowe. Takie położenie pozwoli zaoszczędzić na transporcie akumulatorów trakcyjnych, które montowane są kilkaset metrów dalej i pozwoli szybko reagować na zapotrzebowanie rynku.

Nowa technologia

Inwestycja Niemców jest bardzo istotna i przyczyni się do całkowitego przejścia w przyszłości na samochody elektryczne

„Decyzja o wyborze Jawora to kolejny kamień milowy na drodze do elektromobilności. Ponadto musimy dostosować nie tylko nasze produkty, ale także cały łańcuch wartości - od zakupów przez produkcję i logistykę po sprzedaż - do wymogów przyszłości. Dlatego inwestujemy w całkowicie elektryczną platformę VAN.EA, a tym samym w transformację, mającą nam zapewnić pozycję lidera na rynku aut elektrycznych. Tym samym zabezpieczamy też długoterminowe perspektywy istniejących zakładów Mercedesa w Europie” - powiedział Mathias Geisen, szef Mercedes-Benz Vans.