Niemcy chwalą Polskę
P.BLAWICKI/SE/EAST NEWS
Autor Wiktoria Pękalak - 19 Lutego 2021

Niemcy chwalą Polskę. Wskazują na szczególny wkład w ożywienie gospodarcze

Niemcy podają, że Polska w dużym stopniu przyczyniła się do ożywienia gospodarczego w ich kraju. W tej chwili jesteśmy dla Niemiec czwartym co do wielkości dostawcą towarów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego import i eksport towarów do i z Niemiec jest tak istotny
  • Ile towarów eksportujemy do Niemiec
  • Jakie towary są najczęściej eksportowane

Niemcy chwalą Polskę

Niemiecki przemysł ratuje nadrabianie zaległości w handlu wschodnim, podaje "Handelsblatt". W tej chwili jesteśmy piątym co do wielkości partnerem handlowym zachodniego sąsiada, podczas gdy Rosja spada do poziomu sprzed 2005 roku.

"Od listopada handel z Europą Środkową i Wschodnią jest nawet wyższy niż rok wcześniej” - mówił cytowany przez PAP Oliver Hermes, szef Komitetu Wschodniego Gospodarki Niemieckiej, komentując dane Federalnego Urzędu Statystycznego dotyczące niemieckiego importu i eksportu.

"Polska, największy wschodnioeuropejski członek UE, szczególnie mocno przyczyniła się do ożywienia gospodarczego w Niemczech: kraj ten jest obecnie czwartym co do wielkości dostawcą towarów do Niemiec. Ogólnie rzecz biorąc, Polska plasuje się przed Włochami jako piąty największy partner w handlu zagranicznym. Mimo kryzysu niemiecki import z Polski wzrósł w całym 2020 roku o jeden procent do 58,1 mld euro. Jedynie Chiny, Holandia i USA dostarczyły towary i usługi za jeszcze wyższe kwoty" - pisze dziennik "Handelsblatt", na który powołuje się PAP.

Polska z powodzeniem dywersyfikuje rynek

Lars Gutheil, dyrektor zarządzający Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie wyjaśnił, że to ożywienie wynika z dywersyfikacji polskiego rynku. - Choć poszczególne sektory zostały mocno dotknięte przez pandemię, to spadki w nich zostały wchłonięte przez inne branże- tłumaczył Gutheil.

Łańcuchy dostaw, które zostały zerwane na skutek epidemii, zostały szybko naprawione w 5500 niemieckich firmach działających w Polsce.

Rosja zostaje w tyle

Sytuacja nie wygląda jednak już tak ciekawie, jeśli chodzi o Rosję. Niemiecki handel zagraniczny zmalał z naszym wschodnim sąsiadem o 22,2 proc., do prawie 45 mld euro. W tym samym czasie import i eksport do i z Polski wyniósł prawie 123 mld euro (spadek o 0,5 proc. w skali całego roku). Handel z Ukrainą spadł o 8,2 proc.

Jak podaje PAP, wartość handlu Niemiec z Europą Środkową i Wschodnią oraz byłymi republikami radzieckimi wyniósł 423 mld euro, co oznacza spadek o 8,4 procent, czyli ⅕ całego niemieckiego handlu zagranicznego.

Partnerzy handlowi od lat

Niemcy od lat są największym partnerem handlowym Polski, zarówno pod względem eksportu, jak i importu. Czołowymi państwami na liście handlu z naszym zachodnim sąsiadem są od wielu lat: Chiny, Stany Zjednoczone, Francja, Holandia i Włochy.

Podstawą handlu polsko-niemieckiego jest od wielu lat motoryzacja. Komponenty i akcesoria motoryzacyjne to najczęściej sprzedawane Niemcom i kupowane od nich towary. Wysoko w rankingu polskiego eksportu plasują się również meble i ich elementy.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News