BiznesINFO.pl
Niemcy chwalą Polskę

P.BLAWICKI/SE/EAST NEWS

Niemcy chwalą Polskę. Wskazują na szczególny wkład w ożywienie gospodarcze

19 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Niemcy podają, że Polska w dużym stopniu przyczyniła się do ożywienia gospodarczego w ich kraju. W tej chwili jesteśmy dla Niemiec czwartym co do wielkości dostawcą towarów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego import i eksport towarów do i z Niemiec jest tak istotny

  • Ile towarów eksportujemy do Niemiec

  • Jakie towary są najczęściej eksportowane

Niemcy chwalą Polskę

Niemiecki przemysł ratuje nadrabianie zaległości w handlu wschodnim, podaje "Handelsblatt". W tej chwili jesteśmy piątym co do wielkości partnerem handlowym zachodniego sąsiada, podczas gdy Rosja spada do poziomu sprzed 2005 roku.

"Od listopada handel z Europą Środkową i Wschodnią jest nawet wyższy niż rok wcześniej” - mówił cytowany przez PAP Oliver Hermes, szef Komitetu Wschodniego Gospodarki Niemieckiej, komentując dane Federalnego Urzędu Statystycznego dotyczące niemieckiego importu i eksportu.

"Polska, największy wschodnioeuropejski członek UE, szczególnie mocno przyczyniła się do ożywienia gospodarczego w Niemczech: kraj ten jest obecnie czwartym co do wielkości dostawcą towarów do Niemiec. Ogólnie rzecz biorąc, Polska plasuje się przed Włochami jako piąty największy partner w handlu zagranicznym. Mimo kryzysu niemiecki import z Polski wzrósł w całym 2020 roku o jeden procent do 58,1 mld euro. Jedynie Chiny, Holandia i USA dostarczyły towary i usługi za jeszcze wyższe kwoty" - pisze dziennik "Handelsblatt", na który powołuje się PAP.

Polska z powodzeniem dywersyfikuje rynek

Lars Gutheil, dyrektor zarządzający Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie wyjaśnił, że to ożywienie wynika z dywersyfikacji polskiego rynku. - Choć poszczególne sektory zostały mocno dotknięte przez pandemię, to spadki w nich zostały wchłonięte przez inne branże undefined- tłumaczył Gutheil.

Łańcuchy dostaw, które zostały zerwane na skutek epidemii, zostały szybko naprawione w 5500 niemieckich firmach działających w Polsce.

Rosja zostaje w tyle

Sytuacja nie wygląda jednak już tak ciekawie, jeśli chodzi o Rosję. Niemiecki handel zagraniczny zmalał z naszym wschodnim sąsiadem o 22,2 proc., do prawie 45 mld euro. W tym samym czasie import i eksport do i z Polski wyniósł prawie 123 mld euro (spadek o 0,5 proc. w skali całego roku). Handel z Ukrainą spadł o 8,2 proc.

Jak podaje PAP, wartość handlu Niemiec z Europą Środkową i Wschodnią oraz byłymi republikami radzieckimi wyniósł 423 mld euro, co oznacza spadek o 8,4 procent, czyli ⅕ całego niemieckiego handlu zagranicznego.

Partnerzy handlowi od lat

Niemcy od lat są największym partnerem handlowym Polski, zarówno pod względem eksportu, jak i importu. Czołowymi państwami na liście handlu z naszym zachodnim sąsiadem są od wielu lat: Chiny, Stany Zjednoczone, Francja, Holandia i Włochy.

Podstawą handlu polsko-niemieckiego jest od wielu lat motoryzacja. Komponenty i akcesoria motoryzacyjne to najczęściej sprzedawane Niemcom i kupowane od nich towary. Wysoko w rankingu polskiego eksportu plasują się również meble i ich elementy.

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >