BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.10.2020. n/z Logo NFZ - Narodowy Fundusz Zdrowia.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

NFZ rekomenduje ograniczenie bądź zawieszenie świadczeń wykonywanych planowo

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

NFZ przywraca zalecenia, z których zrezygnował na początku tego roku. W poniedziałek wieczorem na oficjalnej stronie instytucji pojawił się komunikat rekomendujący ograniczenie lub zawieszenie zaplanowanych świadczeń. Spod restrykcji wyjęte są tylk

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie świadczenia powinny zostać odwołane lub zawieszone

  • Jakie świadczenia mogą być wykonywane zgodnie z planem

  • Dlaczego NFZ zdecydował się przywrócić ograniczenia

NFZ z nowymi rekomendacjami. Nie wszystkie zabiegi odbędą się zgodnie z planem

NFZ na polecenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego rekomenduje nowe ograniczenia. „Centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo”, czytamy na oficjalnym profilu instytucji na Twitterze. Podobny komunikat pojawił się również na oficjalnej stronie internetowej NFZ.

NFZ wskazuje, że zalecenia nie powinny obejmować planowanej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Przy podejmowaniu decyzji o ograniczeniu bądź okresowym zawieszeniu wykonywania świadczenia należy uwzględnić przyjęty plan leczenia oraz szanse pobytu pacjenta po zabiegu na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii.

Kto powinien przygotować się na ewentualne odłożenie w czasie świadczenia? Przede wszystkim osoby, które miały zaplanowany pobyt w szpitalu w celu przeprowadzenia diagnostyki, zabiegów diagnostycznych oraz leczniczych i operacyjnych.

NFZ wyróżnia w tym obrębie w szczególności: endoprotezoplastykę dużych stawów, duże zabiegi korekcyjne kręgosłupa, zabiegi naczyniowe na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowanie naczyń wieńcowych (BY-PASSY), duże zabiegi torakochirurgiczne (chirurgia klatki piersiowej, poza leczeniem serca), a także zabiegi wewnątrzczaszkowe. Odradza się również nefrektomię (usunięcie nerki) i histerektomię (usunięcie macicy). Zabiegi te powinny być wykonane tylko wtedy, gdy powodem jest leczenie onkologiczne.

Jednak w komunikacie NFZ zaleca, aby „w każdym przypadku odroczenia terminu udzielenia świadczenia, indywidualnie ocenić oraz wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów, a także prawdopodobieństwo jego pogorszenia i potencjalne skutki”.

NFZ zmienia strategię z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiczną w kraju

TVN24 donosi, że tego typu zalecenia obowiązywały ponad dwa miesiące temu, jednak na początku roku NFZ zdecydował się na ich odwołanie. Powodem powrotu rekomendacji jest trzecia fala pandemii, która z dnia na dzień przybiera na sile.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia odnotowało 6170 nowych przypadków koronawirusa, czyli o ponad 1300 infekcji więcej niż w zeszły poniedziałek. W środku ubiegłego tygodnia dzienne przyrosty nie spadały poniżej progu 15 tys.

Równie niepokojący jest fakt, że systematycznie wzrasta liczba osób wymagających hospitalizacji z powodu zakażenia SARS-CoV-2. Od piątku 5 marca do szpitali trafiło łącznie 914 chorych, a liczba zajętych łóżek covidowych wynosi obecnie 17 337 (dane z poniedziałku 8 marca).

Nowe rekomendacje NFZ to strategia zapobiegawcza w razie ewentualnego pogorszenia sytuacji epidemicznej. W komunikacie instytucja przekonuje, że ograniczenia są potrzebne, „aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala”.

Zdaniem rzecznika resortu zdrowia Wojciecha Andrusiewicza w tym tygodniu dzienne liczby zachorowań mogą utrzymywać się na poziomie 18-20 tys. przy średniej ok. 15 tys. W jego ocenie zakażeń „jest na pewno więcej”, ale nastąpiło „lekkie spowolnienie dynamiki wzrostu”.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >