BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.10.2020. n/z Logo NFZ - Narodowy Fundusz Zdrowia.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

NFZ rekomenduje ograniczenie bądź zawieszenie świadczeń wykonywanych planowo

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

NFZ przywraca zalecenia, z których zrezygnował na początku tego roku. W poniedziałek wieczorem na oficjalnej stronie instytucji pojawił się komunikat rekomendujący ograniczenie lub zawieszenie zaplanowanych świadczeń. Spod restrykcji wyjęte są tylk

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie świadczenia powinny zostać odwołane lub zawieszone

  • Jakie świadczenia mogą być wykonywane zgodnie z planem

  • Dlaczego NFZ zdecydował się przywrócić ograniczenia

NFZ z nowymi rekomendacjami. Nie wszystkie zabiegi odbędą się zgodnie z planem

NFZ na polecenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego rekomenduje nowe ograniczenia. „Centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo”, czytamy na oficjalnym profilu instytucji na Twitterze. Podobny komunikat pojawił się również na oficjalnej stronie internetowej NFZ.

NFZ wskazuje, że zalecenia nie powinny obejmować planowanej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Przy podejmowaniu decyzji o ograniczeniu bądź okresowym zawieszeniu wykonywania świadczenia należy uwzględnić przyjęty plan leczenia oraz szanse pobytu pacjenta po zabiegu na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii.

Kto powinien przygotować się na ewentualne odłożenie w czasie świadczenia? Przede wszystkim osoby, które miały zaplanowany pobyt w szpitalu w celu przeprowadzenia diagnostyki, zabiegów diagnostycznych oraz leczniczych i operacyjnych.

NFZ wyróżnia w tym obrębie w szczególności: endoprotezoplastykę dużych stawów, duże zabiegi korekcyjne kręgosłupa, zabiegi naczyniowe na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowanie naczyń wieńcowych (BY-PASSY), duże zabiegi torakochirurgiczne (chirurgia klatki piersiowej, poza leczeniem serca), a także zabiegi wewnątrzczaszkowe. Odradza się również nefrektomię (usunięcie nerki) i histerektomię (usunięcie macicy). Zabiegi te powinny być wykonane tylko wtedy, gdy powodem jest leczenie onkologiczne.

Jednak w komunikacie NFZ zaleca, aby „w każdym przypadku odroczenia terminu udzielenia świadczenia, indywidualnie ocenić oraz wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów, a także prawdopodobieństwo jego pogorszenia i potencjalne skutki”.

NFZ zmienia strategię z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiczną w kraju

TVN24 donosi, że tego typu zalecenia obowiązywały ponad dwa miesiące temu, jednak na początku roku NFZ zdecydował się na ich odwołanie. Powodem powrotu rekomendacji jest trzecia fala pandemii, która z dnia na dzień przybiera na sile.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia odnotowało 6170 nowych przypadków koronawirusa, czyli o ponad 1300 infekcji więcej niż w zeszły poniedziałek. W środku ubiegłego tygodnia dzienne przyrosty nie spadały poniżej progu 15 tys.

Równie niepokojący jest fakt, że systematycznie wzrasta liczba osób wymagających hospitalizacji z powodu zakażenia SARS-CoV-2. Od piątku 5 marca do szpitali trafiło łącznie 914 chorych, a liczba zajętych łóżek covidowych wynosi obecnie 17 337 (dane z poniedziałku 8 marca).

Nowe rekomendacje NFZ to strategia zapobiegawcza w razie ewentualnego pogorszenia sytuacji epidemicznej. W komunikacie instytucja przekonuje, że ograniczenia są potrzebne, „aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala”.

Zdaniem rzecznika resortu zdrowia Wojciecha Andrusiewicza w tym tygodniu dzienne liczby zachorowań mogą utrzymywać się na poziomie 18-20 tys. przy średniej ok. 15 tys. W jego ocenie zakażeń „jest na pewno więcej”, ale nastąpiło „lekkie spowolnienie dynamiki wzrostu”.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >