BiznesINFO.pl
ADAM NOCON/East News

ADAM NOCON/East News

NBP: spada liczba falsyfikatów polskiej waluty

6 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

NBP opublikował najnowsze dane dotyczące podróbek polskich pieniędzy. W przeciągu zaledwie roku liczba spreparowanych banknotów spadła o prawie 2 tys. Z roku na rok maleje także liczba falsyfikatów monet.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile podrobionych banknotów odnotował NBP

  • O ile spadła liczba falsyfikatów monet

  • Ile pieniędzy znajduje się w obiegu według raportu

NBP o falsyfikatach. Podrobiony banknot to przeżytek?

NBP ujawniło sprawozdanie roczne za 2020 r. Z najnowszego dokumentu wynika, że szansa, aby trafić na podrobiony banknot czy monetę jest zdecydowanie mniejsza niż w 2019 r.

Jeszcze dwa lata temu liczba falsyfikatów polskich banknotów wynosiła 6567. Z kolei w 2020 r. NBP zarejestrował 4697 podróbek. Oznacza to spadek o 1870 w przeciągu zaledwie roku.

Interia donosi, że w ostatnim roku spadła także liczba podrobionych monet z 718 do 429. Z wyliczeń NBP wynika, że ogólna liczba falsyfikatów banknotów i monet w przeliczeniu na milion znaków pieniężnych wynosiła 1,37 sztuki. W 2019 r. było to 1,91 sztuki, a w 2018 r. 1,83 r.

2020 r. był zatem wyjątkowy, ponieważ NBP odnotowało spadek falsyfikatów. Dlaczego podrobiony banknot odchodzi w zapomnienie?

„Utrzymujący się od lat niski poziom fałszerstw wynika z bardzo dobrej jakości zabezpieczeń polskich znaków pieniężnych oraz z wysokiego poziomu wiedzy społeczeństwa na temat zabezpieczeń znaków pieniężnych”, czytamy w raporcie NBP.

W opinii banku centralnego ogromną rolę w tym obszarze odgrywają jego działania edukacyjne. Wszystko wskazuje na to, że na przestrzeni ostatnich lat wzrosła przede wszystkim świadomość zagrożenia, jakie czyha na każdego, kto zdecyduje się podrobić banknot lub monetę.

Zgodnie z Kodeksem kary podrabianie pieniędzy (poprzez np. drukowanie, kopiowanie czy zmienianie nominału) jest klasyfikowane jako zbrodnia. Za ten czyn można otrzymać karę pozbawienia wolności od 5 do aż 25 lat.

Wysoka jakość polskich pieniędzy. Jeden banknot ze szczególnym wyróżnieniem

Szacunki NBP wskazują, że na dzień 31 grudnia 2020 r. w obiegu pozostało aż 2 mld 812,78 mln sztuk banknotów. Z kolei monet 2 zł i 5 zł było w powszechnym obiegu łącznie 936,31 mln sztuk.

W latach 2019-2020 na zlecenie NBP wykonano szereg badań opinii publicznej w sprawie jakości banknotów powszechnego obiegu. Rezultaty tych ankiet są wyjątkowo zadowalające.

Zdaniem respondentów banknoty emitowane przez NBP charakteryzuje wysoka jakość wykonania. Na tym tle zdecydowanie wyróżnia się jeden banknot - 200 zł, który otrzymał aż 85 proc. pozytywnych odpowiedzi.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Biznesinfo

ZUS sprawdza L4. Najwięcej od początku pandemii

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >

Finanse

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

Czytaj więcej >

Finanse

Bony świąteczne - jak je dać pracownikom?

Czytaj więcej >

Finanse

Franczyza – wady i zalety tej metody prowadzenia działalności

Czytaj więcej >