biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Technologie > Naukowcy zbadali paczkomaty. "Zanieczyszczenie jest wysokie". Czy to bezpieczne?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.07.2024 08:39

Naukowcy zbadali paczkomaty. "Zanieczyszczenie jest wysokie". Czy to bezpieczne?

badania
Fot. Uniwersytet Medyczny w Lublinie/SKN MikroGRAM

W Polsce stoi najwięcej paczkomatów w Europie, a w skali całego świata ustępujemy tylko Chinom. Nie powinno dziwić, że fenomen jest obiektem zainteresowania naukowców. Ciekawe badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, gdzie studenci sprawdzili, jakie drobnoustroje znajdują się na automatach pocztowych.

SKN MikroGRAM z UM w Lublinie nagrodzone

Uniwersytet Medyczny w Lublinie poinformował, że Projekt SKN MikroGRAM został nagrodzony w konkursie Lublin Akademicki. W jego ramach studenci kierunku lekarskiego, biomedycyny, farmacji i analityki medycznej przeprowadzili badania powierzchni paczkomatów. Wszytko to, by sprawdzić, jakie bakterie, grzyby i wirusy znajdują się na urządzeniach.

Paczkomaty obsługiwane z użyciem pomocą ekranów dotykowych, ale pozostawiane są też na nich drobnoustroje z dróg oddechowych użytkowników. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że do skrytek trafiają paczki z całego świata, pojawiają się pytania o bezpieczeństwo takiego rozwiązania i wpływ na zdrowie.

Z dwutlenku węgla stworzyli… masło. Syntetyczna żywność nadchodzi

Jak przeprowadzono badania?

Studenci z użyciem zebranych odcisków i specjalnych pożywek mikrobiologicznych zebrali próbki z losowo wybranych 4 paczkomatów należących do 5 firm kurierskich w 16 dzielnicach Lublina. Członkowie SKN-u szacują, że w każdej z nich zameldowanych jest ponad 10 tys. mieszkańców.

Zobacz: Wielki problem lotnictwa. Dlaczego turbulencje są coraz silniejsze?

Odciski i pożywki mikrobiologiczne zostały następnie przetransportowane do laboratorium Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Tam, po umieszczeniu w inkubatorach, doprowadzono do wyrośnięcia kolonii mikroorganizmów, z których po posiewie na podłoże mikrobiologiczne przygotowano preparaty mikroskopowe. Te zostały zbadane spektrometrycznie i zidentyfikowane przez dr Dorotę Pietras-Ożgę z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Jakie drobnoustroje znajdują się na paczkomatach?

Wyniki badań wykazały, że choć zanieczyszczenie mikrobiologiczne paczkomatów jest wysokie, to większość znalezionych na nich drobnoustrojów nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i jest naturalnie w środowisku miejskim. Duża część to odporne, lecz niegroźne tlenowe laseczki występujące w powietrzu czy ziarenkowce i gronkowce pochodzące ze skóry człowieka.

Wykryte zostały także bakterie oportunistyczne, jak Bacillus cereus czy Escherichia coli,  które zwłaszcza u osób z osłabionym układem odpornościowym po zainfekowaniu mogą wywołać zatrucia pokarmowe. Choć na paczkomatach mogą znajdować się bakterie kałowe, zarodniki grzybów, a nawet wirusy, to badacze zapewniają, że wystarczającą ochroną przed nimi jest prawidłowe mycie dłoni.

Powiązane
Stragany
Od Zakopanego, aż po Bałtyk. Nowy hit opanowuje wakacyjne stragany. Wszyscy chcą go teraz mieć
Karol Nawrocki
Nawrocki odsłania karty. Padły nazwiska składu Kancelarii Prezydenta. Polacy mogą się zdziwić
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: