BiznesINFO.pl
Moneta warta fortunę

Pixabay/Kalasancjusz

Moneta pięciozłotowa warta nawet 100 tys. zł. Właściciele bilonu mogą nie mieć zielonego pojęcia

2 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Moneta o niskim nominale może być warta fortunę. Za wyjątkową pięciozłotówkę kolekcjonerzy są w stanie zapłacić nawet 100 tys. zł. Na ostateczną wartość pieniądza z dawnych lat ma wpływ kilka szczegółów. Takich monet na rynku numizmat

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym charakteryzuje się drogocenna moneta

  • Ile kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za pięciozłotówkę

  • Dlaczego Polacy coraz częściej kolekcjonują pieniądze

Bezcenna moneta z dwudziestolecia międzywojennego

Moneta o nominale 5 zł - tzw. Nike, uchodzi za najrzadszy pieniądz obiegowy II RP. Pieniądz był produkowany w latach 1928 r. oraz między 1930 r. a 1932 r. Został wycofany z rynku z uwagi na zmianę ustroju monetarnego i do dziś stanowi prawdziwy okaz dla kolekcjonerów.

Business Insider Polska donosi, że wyjątkowa moneta z dawnych lat ma na awersie orła w koronie. Z kolei rewers zdobi krocząca bogini zwycięstwa Nike. Tak wyjątkowych monet jest na rynku niezwykle mało.

Zgodnie z oficjalnymi szacunkami pięciozłotówek Nike z 1932 r. może być od 26 do 120. „Po wycofaniu tej emisji z obiegu, mennica warszawska przetopiła 22,8 miliona pięciozłotówek z łącznego nakładu wynoszącego 26,7 mln. Przetopiono zdecydowaną większość monet z rocznika 1932, stąd jego wielka rzadkość i wysokie notowania rynkowe”, czytamy w “Specjalizowanym katalogu monet polskich” autorstwa J. Chałupskiego.

Rzadka moneta warta kilkadziesiąt tysięcy. Nie tylko na Nike polują kolekcjonerzy

To właśnie niewielka emisja sprawia, że ta wyjątkowa moneta jest warta fortunę. - Nike z 1932 roku sama w sobie jest rzadkością, więc jej stan ma mniejsze znaczenie - tłumaczył Daniel Marciniak, właściciel Gabinetu Numizmatycznego D. Marciniak. Bez względu na stan zachowania moneta może być warta nawet 25 tys. zł. Za Nike w idealnej kondycji numizmatycy potrafią zapłacić nawet 100 tys. zł.

Innych wartościowych pieniędzy z podobizną Nike jest znacznie więcej. Wersja z 1931 r. została wybita w 600 sztukach. Monet z Nike z 1930 r. może być między 601 a 3 tys. Skalę produkcji modelu z 1928 r. szacuje się na 80-400 tys. sztuk. Jednak z uwagi na większą emisję ich wartość rynkowa jest niższa.

Na polskim rynku nie brakuje także wartościowych monet z czasów PRL. Kolekcjonerzy poszukują m.in. dziesięciogroszówki z 1973 r., a także pięciozłotówki bitej w latach 1958-1974.

O tym, jak drogocenna może być rzadka moneta potwierdza przykład złotej amerykańskiej dwudziestodolarówki z 1933 r. Wybity bilon nigdy nie znalazł się w powszechnym obiegu, ponieważ prezydent Franklin Delano Roosvelt wydał dekret o zakazie gromadzenia złota.

Jedyny egzemplarz bilonu trafił w ręce króla Egiptu Farouka, choć kilka sztuk przedostało się także na rynek. W światowych zbiorach znajdują się obecnie tylko trzy takie monety. W 2002 r. jedna z nich osiągnęła rekordową wartość aukcyjną - 7,6 mln dolarów (ponad 28 mln zł).

Numizmatyka coraz bardziej popularna

Z roku na rok wzrasta liczba kolekcjonerów starych monet, jednak miniony rok był wyjątkowy. - Rekordowo duża liczba osób weszła na rynek, a aktywów nie przybywa. Dlatego ceny rosną - przyznał Marciniak.

Skąd tak duże zainteresowanie numizmatyką? Jest to niezbyt wymagająca pasja, którą można pielęgnować w zaciszu domowym, co w dobie pandemii wydaje się być wskazane. Co więcej, moneta kolekcjonerska zaczyna być także zamiennikiem lokat bankowych, które nie zachęcają do inwestowania kapitału z uwagi na zaniżone stopy procentowe.

Jednak numizmatyka wymaga nie tylko dużej wiedzy, lecz także doświadczenia. Ekspert przekonuje, że jedynym miejscem, gdzie warto kupować tak wyjątkowe monety, jak Nike z 1932 r. są domy aukcyjne lub firmy, które dają gwarancję autentyczności pieniądza. Poszukując zysku na popularnych serwisach aukcyjnych lub społecznościowych, można tylko przysporzyć sobie dodatkowych problemów.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >