BiznesINFO.pl
Moneta warta fortunę

Pixabay/Kalasancjusz

Moneta pięciozłotowa warta nawet 100 tys. zł. Właściciele bilonu mogą nie mieć zielonego pojęcia

2 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Moneta o niskim nominale może być warta fortunę. Za wyjątkową pięciozłotówkę kolekcjonerzy są w stanie zapłacić nawet 100 tys. zł. Na ostateczną wartość pieniądza z dawnych lat ma wpływ kilka szczegółów. Takich monet na rynku numizmat

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym charakteryzuje się drogocenna moneta

  • Ile kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za pięciozłotówkę

  • Dlaczego Polacy coraz częściej kolekcjonują pieniądze

Bezcenna moneta z dwudziestolecia międzywojennego

Moneta o nominale 5 zł - tzw. Nike, uchodzi za najrzadszy pieniądz obiegowy II RP. Pieniądz był produkowany w latach 1928 r. oraz między 1930 r. a 1932 r. Został wycofany z rynku z uwagi na zmianę ustroju monetarnego i do dziś stanowi prawdziwy okaz dla kolekcjonerów.

Business Insider Polska donosi, że wyjątkowa moneta z dawnych lat ma na awersie orła w koronie. Z kolei rewers zdobi krocząca bogini zwycięstwa Nike. Tak wyjątkowych monet jest na rynku niezwykle mało.

Zgodnie z oficjalnymi szacunkami pięciozłotówek Nike z 1932 r. może być od 26 do 120. „Po wycofaniu tej emisji z obiegu, mennica warszawska przetopiła 22,8 miliona pięciozłotówek z łącznego nakładu wynoszącego 26,7 mln. Przetopiono zdecydowaną większość monet z rocznika 1932, stąd jego wielka rzadkość i wysokie notowania rynkowe”, czytamy w “Specjalizowanym katalogu monet polskich” autorstwa J. Chałupskiego.

Rzadka moneta warta kilkadziesiąt tysięcy. Nie tylko na Nike polują kolekcjonerzy

To właśnie niewielka emisja sprawia, że ta wyjątkowa moneta jest warta fortunę. - Nike z 1932 roku sama w sobie jest rzadkością, więc jej stan ma mniejsze znaczenie - tłumaczył Daniel Marciniak, właściciel Gabinetu Numizmatycznego D. Marciniak. Bez względu na stan zachowania moneta może być warta nawet 25 tys. zł. Za Nike w idealnej kondycji numizmatycy potrafią zapłacić nawet 100 tys. zł.

Innych wartościowych pieniędzy z podobizną Nike jest znacznie więcej. Wersja z 1931 r. została wybita w 600 sztukach. Monet z Nike z 1930 r. może być między 601 a 3 tys. Skalę produkcji modelu z 1928 r. szacuje się na 80-400 tys. sztuk. Jednak z uwagi na większą emisję ich wartość rynkowa jest niższa.

Na polskim rynku nie brakuje także wartościowych monet z czasów PRL. Kolekcjonerzy poszukują m.in. dziesięciogroszówki z 1973 r., a także pięciozłotówki bitej w latach 1958-1974.

O tym, jak drogocenna może być rzadka moneta potwierdza przykład złotej amerykańskiej dwudziestodolarówki z 1933 r. Wybity bilon nigdy nie znalazł się w powszechnym obiegu, ponieważ prezydent Franklin Delano Roosvelt wydał dekret o zakazie gromadzenia złota.

Jedyny egzemplarz bilonu trafił w ręce króla Egiptu Farouka, choć kilka sztuk przedostało się także na rynek. W światowych zbiorach znajdują się obecnie tylko trzy takie monety. W 2002 r. jedna z nich osiągnęła rekordową wartość aukcyjną - 7,6 mln dolarów (ponad 28 mln zł).

Numizmatyka coraz bardziej popularna

Z roku na rok wzrasta liczba kolekcjonerów starych monet, jednak miniony rok był wyjątkowy. - Rekordowo duża liczba osób weszła na rynek, a aktywów nie przybywa. Dlatego ceny rosną - przyznał Marciniak.

Skąd tak duże zainteresowanie numizmatyką? Jest to niezbyt wymagająca pasja, którą można pielęgnować w zaciszu domowym, co w dobie pandemii wydaje się być wskazane. Co więcej, moneta kolekcjonerska zaczyna być także zamiennikiem lokat bankowych, które nie zachęcają do inwestowania kapitału z uwagi na zaniżone stopy procentowe.

Jednak numizmatyka wymaga nie tylko dużej wiedzy, lecz także doświadczenia. Ekspert przekonuje, że jedynym miejscem, gdzie warto kupować tak wyjątkowe monety, jak Nike z 1932 r. są domy aukcyjne lub firmy, które dają gwarancję autentyczności pieniądza. Poszukując zysku na popularnych serwisach aukcyjnych lub społecznościowych, można tylko przysporzyć sobie dodatkowych problemów.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >