BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

mBank może niedługo zmienić właściciela

20 Września 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

mBank na sprzedaż? Pracujący nad nową strategią niemiecki Commerzbank rozważa sprzedaż udziałów w mBanku. Powodem niska rentowność?

mBank zostanie sprzedany

mBank być może zostanie wystawiony na sprzedaż przez właściciela większości jego udziałów, czyli Commerzbank, jak informuje portal Handelsblatt. Niemiecki Commerzbank ponoć pracuje nad nową strategią. Kontroluje on blisko 70% udziałów mBanku - jednego z największych banków na polskim rynku. Jak donosi dziennik, decyzja o sprzedaży udziałów w mBanku wciąż nie zapadła. Więcej konkretów może pojawić się w środę, po posiedzeniu zarządu lub w piątek, kiedy Commerzbank zaprezentuje nową strategię.

mBank łakomym kąskiem

Jak czytamy w “Rzeczpospolitej”, mBank byłby łakomym kąskiem dla wszystkich graczy na rynku. – To bank z pierwszej piątki pod względem wielkości, ma spory udział w rynku, jest rozwinięty technologicznie, działa w stosunkowo dużym kraju UE o dobrej i rozwijającej się gospodarce. Bardziej atrakcyjny wydaje się dla nowych graczy niż banków już obecnych na naszym rynku ze względu na jego lekką, niewielką, a więc niskokosztową, sieć oddziałów, co powoduje, że główne i najłatwiejsze w bankowych fuzjach kosztowe efekty synergii dzięki zamykaniu oddziałów i zwolnieniom nie byłyby tak duże jak zwykle – wyjaśniał gazecie Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego. Rzecznik niemieckiego banku nie skomentował doniesień na temat sprzedażu udziałów w mBanku.

Zaś prezes Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys na swoim Twitterze napisał: "W związku z licznymi pytaniami dziennikarzy i inwestorów o @mBankpl, informuję, że @Grupa_PFR nie prowadzi żadnych analiz, ani rozmów na temat ewentualnych przejęć instytucji finansowych".

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Notowany na GPW od 1992 roku. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. 

AKTUALIZACJA:

O godzinie 17.00 Commerzbank potwierdziło plan sprzedaży większościowego pakietu akcji mBanku. W komunikacie przedstawiciele wyjaśniają, że "sprzedaż pozwoli na redukcję wartości aktywów ważonych ryzykiem o około 17 mld euro i uwolnienie kapitału akcyjnego Commerzbanku".

Podobne artykuły

Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.08.2018. n/z Portfel z kartami platniczymi i pieniedzmi.

Finanse

Banki rzuciły się na naszą kasę. Ściągną opłaty od kolejnych usług

Czytaj więcej >
Bank ING, karta visa, mastercard.

Finanse

Bank ING radzi jak nie stracić pieniędzy z karty. Sposoby są proste, chociaż często o nich zapominamy

Czytaj więcej >
sklep-pixabay-bettypalm

Finanse

Rz: Rząd będzie chciał przejąć sieć sklepów? Analitycy mówią o Żabce i Tesco

Czytaj więcej >