mBank
Wikipedia/Guillaume Speurt
Autor Paulina Musianek - 20 Września 2019

mBank może niedługo zmienić właściciela

mBank na sprzedaż? Pracujący nad nową strategią niemiecki Commerzbank rozważa sprzedaż udziałów w mBanku. Powodem niska rentowność?

mBank zostanie sprzedany

mBank być może zostanie wystawiony na sprzedaż przez właściciela większości jego udziałów, czyli Commerzbank, jak informuje portal Handelsblatt. Niemiecki Commerzbank ponoć pracuje nad nową strategią. Kontroluje on blisko 70% udziałów mBanku - jednego z największych banków na polskim rynku. Jak donosi dziennik, decyzja o sprzedaży udziałów w mBanku wciąż nie zapadła. Więcej konkretów może pojawić się w środę, po posiedzeniu zarządu lub w piątek, kiedy Commerzbank zaprezentuje nową strategię.

mBank łakomym kąskiem

Jak czytamy w “Rzeczpospolitej”, mBank byłby łakomym kąskiem dla wszystkich graczy na rynku. – To bank z pierwszej piątki pod względem wielkości, ma spory udział w rynku, jest rozwinięty technologicznie, działa w stosunkowo dużym kraju UE o dobrej i rozwijającej się gospodarce. Bardziej atrakcyjny wydaje się dla nowych graczy niż banków już obecnych na naszym rynku ze względu na jego lekką, niewielką, a więc niskokosztową, sieć oddziałów, co powoduje, że główne i najłatwiejsze w bankowych fuzjach kosztowe efekty synergii dzięki zamykaniu oddziałów i zwolnieniom nie byłyby tak duże jak zwykle – wyjaśniał gazecie Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego. Rzecznik niemieckiego banku nie skomentował doniesień na temat sprzedażu udziałów w mBanku.

Zaś prezes Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys na swoim Twitterze napisał: "W związku z licznymi pytaniami dziennikarzy i inwestorów o @mBankpl, informuję, że @Grupa_PFR nie prowadzi żadnych analiz, ani rozmów na temat ewentualnych przejęć instytucji finansowych".

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Notowany na GPW od 1992 roku. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank.

AKTUALIZACJA:

O godzinie 17.00 Commerzbank potwierdziło plan sprzedaży większościowego pakietu akcji mBanku. W komunikacie przedstawiciele wyjaśniają, że "sprzedaż pozwoli na redukcję wartości aktywów ważonych ryzykiem o około 17 mld euro i uwolnienie kapitału akcyjnego Commerzbanku".

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News