BiznesINFO.pl
Maseczki zostaną dostarczone do szkół, jednak nie wiadomo na jak długo wystarczą.

Pixabay/Alexandra_Koch

Ogromny problem ze środkami ochrony dla szkół. Maseczki mogą skończyć się w tydzień

25 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Dostęp do maseczek i płynów dezynfekujących w każdej szkole zadeklarowało Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Okazuje się jednak, że zakupione maseczki mogą długo nie posłużyć. Maseczki trzeba w końcu wymieniać. Jedna ze szkół we Wrocł

Maseczki dla szkół

O dostarczenie maseczek do szkół dyrektorzy chętnie składali wnioski. Czas jest do 10 września, jednak akcja już cieszy się sporą popularnością. Im wcześniej wniosek zostanie złożony, tym szybciej maseczki i środki dezynfekcji zostaną przyznane.

To ile maseczek zostało przyznane poszczególnym szkołom zbadała Wirtualna Polska.

- Wnioskowaliśmy w pierwszym możliwym terminie przed tygodniem i po kilku minutach dostaliśmy potwierdzenie, że wniosek został wypełniony prawidłowo i dostaniemy maseczki i płyny jeszcze przed 1 września - powiedziała w rozmowie z portalem Kamila Ilnicka z działu administracji SP 71 we Wrocławiu.

Okazuje się, że Ministerstwo Zdrowia od razu informuje dyrektorów ile maseczek i innych środków ochrony zostanie im przyznana. Wspomniana Szkoła Podstawowa nr 71 we Wrocławiu otrzyma 900 maseczek i 57 pięciolitrowych baniaków z płynem do dezynfekcji. To jednak nic przy 780 uczniach i 100 osób z kadry.

Wspomniana wrocławska szkoła ma już plan co do tego jak maseczki zostaną rozdysponowane:

- Rozdamy je starszym nauczycielom. Uczniowie nie mają obowiązku ich noszenia, ale nie wiemy, jak się sytuacja rozwinie, więc wszystko tu się może jeszcze zmienić. 900 maseczek to niedużo, ale co mam powiedzieć. Mnie to już nic nie zdziwi - poinformowała Ilnicka.

Szkoły, do których zadzwoniła WP przekazały informację, że do wszystkich placówek maseczki i środki dezynfekujące zostaną dostarczone. Nie wszystkie szkoły chciały podać więcej informacji na ten temat.

Z ustaleń portalu wynika jednak, że sam proces dostarczania maseczek będzie wyglądała podobnie, jednak nie wiadomo na jakiej podstawie wylicza się ilość przyznawanych środków: 

  • warszawska Szkoła Podstawowa nr 185, gdzie uczy się 620 dzieci, a zatrudnionych jest 102 pracowników otrzyma 800 maseczek i 60 butli z płynem dezynfekującym,

  • Szkoła Podstawowa nr 19 w Poznaniu - 442 uczniów, 50 pracowników otrzyma 900 maseczek i 57 baniaków

  • Szkoła Podstawowa nr 61 w Krakowie także otrzyma 900 maseczek i 57 baniaków.

Jedna z pracownic administracyjnych szkoły podstawowej przekazała, że nikt nie informuje na jak długo maseczki mają wystarczyć - Pewnie nie na długo, bo będą jednorazowe. Może wysyłają nam te, które nie trafiły do lekarzy - przekazała podczas rozmowy telefonicznej.

O przyznanie maseczek wnioskują także niewielkie szkoły społeczne, takie jak liceum w Podkowie Leśnej. Tam na 85 uczniów i 30 nauczycieli zostanie przyznane 500 maseczek i 18 baniaków z płynem.

- Jesteśmy jeszcze przed podjęciem decyzji, jakie zastosujemy środki ostrożności. Zastanawiamy się nad różnymi wariantami. Myślę, że pracownicy - szczególnie z grupy ryzyka - będą nosić maseczki, a jeśli młodzież, to na przerwach - poinformował Paweł Włoczewski, wicedyrektor Społecznego Liceum w Podkowie Leśnej.

-  Kluczowe jest jednak pytanie, jakie to będą maseczki. Jeśli jednorazowe, to po niecałym tygodniu nam się skończą. W mailu zwrotnym MZ nie informuje, do kiedy to ma nam wystarczyć. Boimy się, że trzeba będzie potem płyn i maseczki dokupować, choć akurat ilość płynu pozytywnie mnie zaskoczyła. Pytanie, jak wielu szkół zwyczajnie nie będzie na to stać - dodał wicedyrektor.

Wątpliwości towarzyszą przedstawicielom wielu placówek. Anna Szczepańska-Filipp, dyrektor XL Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie wyraziła niepewność:

- Nie spodziewam się, że dostaniemy maseczki z filtrami. Niezależnie od tego, czy będą jedno- czy wielorazowego użytku, epidemiolodzy podkreślają, że w obu przypadkach nie powinniśmy mieć ich na twarzy dłużej niż ok. 20 minut. Nie bardzo wiem więc, czemu ma to służyć. Większe bezpieczeństwo i komfort dają przyłbice uchylne.

Dyrektorka jednocześnie dodaje, że maseczki mogą utrudnić identyfikację uczniów, dlatego szkoła chce prosić rodziców o wyposażenie młodzieży w przyłbice. Jej szkoła, gdzie uczęszcza 900 uczniów i pracuje 100 osób ma otrzymać 1200 maseczek i 60 butli z płynem.

Do tej pory nie wiadomo jakiego typu będą maseczki, które otrzymają szkoły. Nie wiadomo także na jak długo dostarczone maseczki mają wystarczyć.

<

Tagi:

MaseczkiKoronawirusMinisterstwo Edukacji Narodowejminister zdrowia

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Embargo paliwowe wystartowało. Drożej jednak nie będzie

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poczta Polska wprowadza rewolucję. Będziesz mógł wysłać list przez… internet

Czytaj więcej >
rolnictwo

Polska i Świat

Sprzedaż mąki ze świerszczy. Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa mówi o ataku na rolników

Czytaj więcej >
Samochody do naprawy przez jeden wadliwy szczegół

Polska i Świat

Najpopularniejsze auta w Europie. Na pierwszym miejscu Peugeot 208

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszustwo na nowy numer telefonu. Policja ostrzega

Czytaj więcej >
Policja, Radiowóz, Wóz Więzienny, zatrzymanie, przestępca, oszust

Polska i Świat

Okradł sklep, bo się nudził. Mężczyźnie grozi 8 lat więzienia

Czytaj więcej >