BiznesINFO.pl
Piotr Molecki/EAST NEWS

Piotr Molecki/EAST NEWS

Liczniki energii na nowo, prezydent podpisał ustawę. Inteligentne urządzenia będą same wysyłać informacje

3 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Liczniki energii zostaną zamienione na nowe, inteligentne sprzęty. Dzięki temu odbiorcy końcowi będą płacili za dokładnie tyle prądu, ile zużyli. Prezydent Andrzej Duda już podpisał ustawę, która zakłada licznikową rewolucję i stworzenie centralnego systemu informacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda harmonogram wymiany urządzeń

  • Jak działają nowe liczniki

  • Jakie są inne zapisy nowelizacji

Liczniki do wymiany. Koniec z płaceniem za prognozy

Liczniki już niebawem trzeba będzie wymienić. To zadanie będzie należało do operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD) energii elektrycznej. W nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, którą 2 czerwca podpisał prezydent Andrzej Duda, znajduje się pełny harmonogram montażu nowych urządzeń.

TVN24 podaje, że z godnie z planem do końca 2023 r. nowe liczniki mają trafić do co najmniej 15 proc. odbiorców danego OSD. W 2025 r. sprzęt ma być zamontowany u 35 proc. użytkowników. W 2027 r. wskaźnik ma wynosić 65 proc., a do końca 2028 r. - przynajmniej 80 proc.

Jakie urządzenia będą montowane? Są to tzw. inteligentne liczniki zdalnego odczytu. Dane będą spływały do OSD co 15 minut i będą obejmowały informacje o energii, którą pobrano i oddano do sieci. Użytkownicy nie muszą składać żadnych wniosków w sprawie montażu licznika.

Na wymianie zdecydowanie skorzystają odbiorcy końcowi. Nowe liczniki pozwalają bowiem nieustanną analizę poboru energii, dzięki czemu użytkownicy zapłacą za dokładnie tyle prądu, ile faktycznie zużyli. Obecnie stawki są dość często wyliczane w oparciu o prognozy.

Poza tym nowe liczniki umożliwią także gromadzenie danych na temat mocy i parametrów jakościowych. Jednak tę kwestię mają regulować odrębne przepisy.

Nie tylko nowe liczniki. Powstanie także specjalny rejestr

Choć liczniki i cały harmonogram montażu to jeden z najważniejszych zapisów nowelizacji to pojawił się też przepis, który przewiduje utworzenie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE). Portal money.pl donosi, że operatorem (OIRE) nowego rejestru ma być spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Ustawa doprecyzowuje, jakie dane będą mogły być zbierane i udostępniane.

Co więcej, nowelizacja zakłada, że magazynowanie ma być zwolnione z obowiązków taryfowych. Koncesja nie będzie obejmowała magazynów o mocy do 10 MW. Z kolei magazyny o mocy większej niż 50 kW będą musiały znaleźć się w rejestrze konkretnego operatora.

Regulacja zmienia także zasady rozliczania za usługę przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej dla magazynu, które mają opierać się na regule salda. Stawka będzie przeliczana na podstawie różnicy między ilością energii elektrycznej pobranej przez magazyn a ilością energii, która została ponownie wprowadzona do sieci z tego magazynu.

Skąd te zmiany? Energia, która trafia z magazynu do sieci będzie bowiem użyta przez odbiorcę końcowego. To właśnie on zostanie obciążony opłatą sieciową za ilość zużytej energii. Nowe przepisy znoszą także podwójne pobieranie opłat przesyłowych i dystrybucyjnych.

Poza tym nowelizacja implementuje także unijne regulacje dotyczące m.in. definicji uczestnika rynku energii. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie nim każdy odbiorca, również ten, który nie posiada osobowości prawnej. Choć prezydent już złożył podpis pod dokumentem to zapisy wejdą w życie dopiero 14 dni po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Pxhere CC0

Kradzież i kierowanie po alkoholu. 55-latek ze Starego Sącza mówi, że niczego nie pamięta

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >