Lekarze krytykują nowe zapisy prawa pracy
Unsplash/Online Marketing
Autor Maria Glinka - 1 Maja 2020

GW: Lekarze i pracownicy medyczni przerywają milczenie. Nowe przepisy to dla nich smycz?

Lekarze skrytykowali nowe prawo pracy, które ich zdaniem przestaje istnieć w obliczu koronawirusa. Związkowcy nawołują rządzących do uruchomienia prawdziwej „pracowniczej tarczy antykryzysowej”. Jednak realizacja tego postulatu bez możliwości protestowania na ulicach może być utrudniona.

Lekarze, ratownicy, zaopatrzeniowcy poszkodowani w dobie koronawirusa

Lekarze to jedna z grup zawodowych, w którą ugodziła tarcza antykryzysowa, zamiast ją osłonić. W nowelizacji do rządowego planu działań społeczno-gospodarczych jest mowa o „infrastrukturze krytycznej”, czyli takiej, której działalność ma kluczowe znaczenie dla dalszego funkcjonowania państwa w czasie pandemii. Zaliczyć można do niej takie branże jak ratownictwo, zaopatrzenie w wodę, energię i łączność, czy właśnie ochronę zdrowia.

„Z niewolnika nie ma pracownika" - apelują pracownicy z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, którzy uznają nowe regulacje z 18 kwietnia za skandaliczne.

Klienci zyskali miliony złotych dzięki jednej decyzji Biedronki. Teraz sieć prowadzi dochodzenieKlienci zyskali miliony złotych dzięki jednej decyzji Biedronki. Teraz sieć prowadzi dochodzenieCzytaj dalej

Czego dotyczą nowe zasady w prawie pracy?

Najnowsze zapisy wprowadzają cały szereg dodatkowych uprawnień, którymi mogą posługiwać się pracodawcy. Nowelizacja specustawy zezwala m.in. na zmiany w systemie lub rozkładzie czasu pracy, co skutkuje sytuacją, w której pracownicy muszą być „cały czas w pełnej gotowości”. W czasie pandemii, gdy lekarze, pielęgniarki i ratownicy już i tak pracują na zwiększonych obrotach, takie propozycje wydają się być niemożliwe do zrealizowania.

Innego zdania jest jednak rząd, który nowe przepisy uzasadnia w dwóch zdaniach, twierdząc, że „infrastruktura krytyczna jest bardzo ważna, więc te zmiany są niezbędne, żeby zapewnić ciągłość jej utrzymania” – pisze Gazeta Wyborcza.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Poczta Polska wprowadziła do sprzedaży nietypowe maseczki. Można się zdziwić

Prawo pracy zanika w obliczu koronawirusa

Agnieszka Gierszon, sekretarz Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych, uważa, że wszystkie te zmiany oznaczają właściwie, że „w ochronie zdrowia prawo pracy przestaje istnieć”. Możliwość tworzenia grafiku bez konsultacji z podwładnymi, wyznaczanie nieograniczonych nadgodzin czy wypoczynku w miejscu wskazanym przez pracodawcę to nie są przepisy, które powinny obowiązywać tak kluczową branżę w dobie pandemii.

„Bez lekarzy nie byłoby wiadomo, jaka jest skala tej epidemii” – dodaje sekretarz, która zwraca uwagę, że bez diagnostów laboratoryjnych i techników analityki resort zdrowia nie byłby w stanie podawać danych dotyczących liczby zachorowań i zgonów. Związkowcy krytykują także brak konsultacji społecznych przed wdrożeniem nowych przepisów.

Ważna wiadomość dla rodziców. Ujawniono, do kiedy będą otrzymywać pieniądze od rząduWażna wiadomość dla rodziców. Ujawniono, do kiedy będą otrzymywać pieniądze od rząduCzytaj dalej

Nowe przepisy blokują lekarzy, a protestować nie mogą

Jedyne gwarancje, jakie przewidują przepisy na korzyść lekarzy-pracowników to te związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem. A zatrudnieni w służbie zdrowia uważają, że zasługują na dużo więcej i postulują uruchomienie prawdziwej „pracowniczej tarczy antykryzysowej”. Pod apelem stworzenia takiego pakietu zmian podpisało się 36 komisji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza oraz 8 struktur zakładowych innych związków zawodowych.

Na ten moment lekarze, pielęgniarki i ratownicy zastanawiają się, jak mogą skutecznie zaprotestować wobec niesprawiedliwych przepisów w czasie pandemii. A wola do przeciwstawienia się niezrozumiałym regulacjom jest duża.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny hałas w środku nocy, ludzie nie mogą zmrużyć oka. "Kto normalny robi remont o tej porze?"
  2. Niezwykłe odkrycie naukowców z Wrocławia. Wiedzą, jak zatrzymać replikację wirusa SARS-CoV
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Najnowsze, oficjalne dane z Chin ws. koronawirusa są porażające. Aż trudno uwierzyć
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News