BiznesINFO.pl

Pixabay

Funt zbiera razy za słowa brytyjskich polityków. Wyspiarska waluta w tarapatach

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Kurs funta spada w wyniku słów brytyjskich polityków

Jak podaje portal parkiet.pl, wraz z tym, jak coraz mniej prawdopodobne staje się zawarcie umowy handlowej pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską regulującej warunki wymiany handlowej pomiędzy Wyspami a kontynentem po Brexicie, słabnie także pozycja brytyjskiej waluty. Kurs funta okazuje się bardzo wrażliwy na zawirowania polityczne, w związku z którymi szanse zawarcia umowy szacuje się teraz na 50:50. Jeśli umowy nie uda się zawrzeć, handel pomiędzy UE a Wielką Brytanią będzie przebiegał według warunków Światowej Organizacji Handlu, co - jak zauważa Gazeta Wyborcza - oznacza np. powrót ceł i kwot eksportowych na kanale La Manche.

Z drugiej strony Wielka Brytania zwleka z zawarciem umowy ze względu na stawiane przez UE warunki ograniczające zakres pomocy państwowej udzielanej przez Wyspy rodzimym firmom do sytuacji, w których pomoc ta nie zmniejsza konkurencyjności firm innych państw europejskich. Chodzi o przepisy zawarte w Protokole Irlandii Północnej, zwane także irlandzkim mechanizmem ochronnym, które na mocy upublicznionych w środę (09.09) zmian legislacyjnych brytyjscy ministrowie będą mogli omijać, co z kolei stanowić może sygnał, że nie dojdzie do zawarcia umowy z UE na dyskutowanych dotychczas warunkach. Rząd Wielkiej Brytanii obawia się, że narzucane przez UE ograniczenia mogą uniemożliwić wspieranie brytyjskich firm z tzw. branży przyszłości.

Jaki los czeka kurs funta w najbliższych miesiącach?

Według portalu parkiet.pl obniżki premii za ryzyko zmian kursu funta wobec euro wskazuje na to, że kurs funta może w kolejnych miesiącach pozostać spadkowy. "Nie tylko ograniczony stopień premii za ryzyko jest wyceniany w GBP, ale spekulacyjne pozycjonowanie nie wydaje się rozciągnięte (najnowsze dane CFTC nadal pokazują neutralne pozycjonowanie w GBP/USD), co z kolei pozwala na kumulowanie się w GBP, co pomogłoby w ułatwieniu dalszego spadku GBP" - tłumaczy portal parkiet.pl. Jednak nawet w przypadku zawarcia przez Wielką Brytanię ograniczonej umowy z UE zmienione warunki handlowe między Wyspami a kontynentem przełożą się na spowolnienie ożywienia brytyjskiej gospodarki. Całkowity brak porozumienia w sprawie warunków przyszłej wymiany handlowej miałby dla gospodarki Wielkiej Brytanii jeszcze gorsze skutki, włącznie z wystąpieniem ujemnych stóp procentowych, które zaniżałyby kurs funta.

Tagi:

Wielka BrytaniawalutyUE

Podobne artykuły

Finanse

Od kwietnia wypłaty tysięcy Polaków będą niższe. Ostatni dzwonek, by samemu zdecydować o PPK
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS może zwrócić nadpłatę składki zdrowotnej, ale jest warunek. Musisz wypełnić wniosek do 31 maja
Czytaj więcej >

Finanse

Wiceminister finansów komentuje sprawę waloryzacji 500 plus. Bez zaskoczenia
Czytaj więcej >

Finanse

Trzynaste emerytury jeszcze w marcu. Jest potwierdzenie z Ministerstwa Rodziny
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS ostrzega emerytów. Przez podjęcie jednej decyzji mogą później dostać swoje pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Jest projekt zmian w składkach ZUS. Przyczyną niebezpieczne pomysły
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]