BiznesINFO.pl > Praca > Krótszy tydzień pracy w Polsce. Złożono projekt ustawy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 07.03.2023 18:32

Krótszy tydzień pracy w Polsce. Złożono projekt ustawy

Sejm
Domena publiczna

Posłowie Lewicy chcą skrócenia tygodniowego czasu pracy. Odpowiedni projekt ustawy już został złożony tydzień temu w Sejmie.

Godzina mniej dziennie

W Korei Południowej rozpoczyna się dyskusja nad wydłużeniem tygodniowego czasu pracy do 69 godzin. Tymczasem w Polsce ma miejsce sytuacja odwrotna.

Jak informuje Przegląd Piaseczyński, posłowie Lewicy złożyli w zeszłym tygodniu projekt ustawy w tej sprawie. Czas pracy ma być skrócony z 40 do 35 godzin.

Wynagrodzenia bez zmian

Co jednak w takiej sytuacji stanie się z wynagrodzeniami? Według projektu, mają pozostać bez zmian w tej samej wysokości co obecnie.

Na konferencji prasowej po złożeniu projektu, sprawę wyjaśniali posłowie Lewicy Magdalena Biejat, Paulina Matysiak i Adrian Zandberg. Jak cytuje ich wypowiedzi Przegląd Piaseczyński, nowy system ma odpowiadać wyzwaniom współczesnej gospodarki.

Stopniowe wprowadzanie

Jak powiedziała posłanka Matysiak, krótszy czas pracy w tygodniu oznacza więcej czasu prywatnego. Pracownicy mają być również dzięki temu mniej zmęczeni.

Z wypowiedzi posłów Lewicy cytowanych przez Przegląd Piaseczyński wynika również, że projekt jest popierany przez związki zawodowe. Samo skracanie pracy miałoby być wdrażane stopniowo.

Tagi: praca
Polecane