BiznesINFO.pl
By Anna Uciechowska - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1157585

By Anna Uciechowska - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1157585

Kopalnia w Turowie do natychmiastowego zamknięcia. Czesi postawili na swoim

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Kopalnia Turów ma natychmiast zaprzestać wydobycia węgla brunatnego. Decyzję w tym zakresie podjął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). O zamknięcie zakładu wnioskowali Czesi.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką decyzję podjął TSUE i co się z nią wiąże

  • Jakie mogą być skutki zamknięcia zakładu

  • Dlaczego Kopalnia Turów przeszkadza Czechom

Kopalnia Turów ma zostać bezzwłocznie zamknięta. Polska przegrywa z Czechami

Kopalnia Turów stała się kością niezgody między Warszawą a Pragą. W związku z tym, że stronom nie udało się dojść do porozumienia na początku marca 2021 r. Czechy zaskarżyły Polskę do TSUE.

W kwietniu 2021 r. polski rząd wnioskował o odrzucenie wniosku sąsiadów. Jednak TSUE nie przychylił się do tego apelu. Portal money.pl podaje, że w piątek 21 maja unijny trybunał stanął po stronie Czechów.

W rezultacie Kopalnia Turów ma zostać natychmiast zamknięta. Wydobycie węgla brunatnego jest wstrzymane do momentu merytorycznego rozstrzygnięcia. „Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych”, czytamy w postanowieniu, które wydała wiceprezes TSUE.

W kwietniu 2021 r. Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. górnictwa, oświadczył, że natychmiastowe zamknięcie Kopalni Turów oznaczałoby dla Polski ogromną stratę rzędu 13,5 mld zł. Jego zdaniem wstrzymanie wydobycia wiąże się również z katastrofą ekologiczną.

Kopalnia Turów poróżniła sąsiadów. Ekspansja energetyczna kontra dobro mieszkańców

Polski rząd zaangażował się w sprawę, ponieważ spółka PGE stara się uzyskać zgodę na rozbudowę zakładu odkrywkowego. Dzięki temu cały kompleks energetyczny w Turowie mógłby działać aż do 2044 r.

Ekspansja nie leży w interesie Czechów. Zdaniem naszych południowych sąsiadów dalsza rozbudowa odkrywki sprawi, że dostęp do wody pitnej może stracić kilkanaście tysięcy mieszkańców regionu, który sąsiaduje z kopalnią po czeskiej stronie.

Portal money.pl przypomina również, że Kopalnia Turów przyczynia się do zapadania gruntów. To poważne zagrożenie dla domów w regionie Żytawy. Czesi, którzy naprawiają swoje nieruchomości obawiają się, że dalsza ekspansja obniży ich wartość i stabilność.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Jakub Kaminski/East News

Prezydent przygotował ustawę. Gotówkę trzeba będzie przyjąć

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

CzechywęgielUnia Europejska

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >