BiznesINFO.pl
Kontrole w majówkę są nieuniknione

Biznes Info

Kontrole wespół z obostrzeniami. Będzie jeszcze surowiej

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Majówka w tym roku przebiegnie pod hasłem wzmożonych kontroli. Wypocząć nam się najpewniej nie uda, ponieważ rząd zapowiedział już, że policja i sanepid dokładnie sprawdzą, czy obostrzenia są respektowane.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie obostrzenia będą obowiązywały w majówkę

  • Czego będą dotyczyły kontrole

  • Czy przedsiębiorcy powinni bać się kontroli sanepidu

Kontrole w majówkę

Ostatnie informacje, jakie otrzymaliśmy od rządu, nie są zbyt optymistyczne. Wszyscy, którzy planowali wyjazdy na majówkę, powinni zmienić plany, ponieważ obostrzenia dotyczące turystyki zostały przedłużone do 3 maja. 

Śmiałkowie, którzy zdecydują się jednak na wyjazd, będą musieli się liczyć ze sporymi konsekwencjami. Rząd zapowiedział bowiem kontrole.

Sam minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że majówka będzie okresem wzmożonych kontroli, które przeprowadzi zarówno policja, jak i sanepid.

Zaplanowane urlopy

Mimo że nie było wiadomo, czy turystyka w majówkę będzie mogła zacząć znów działać, Polacy i tak rzucili się na oferty urlopowe. Portal Onet przekazał, że w czasie od 30 kwietnia do 3 maja trudno o jakąkolwiek ciekawą ofertę urlopową - wszystko jest już pozajmowane.

Właściciele pensjonatów i hoteli tłumaczą też często, że zamierzają przyjmować gości mimo obostrzeń. Oznacza to, że kontrole policji i sanepidu mogą okazać się bardzo owocne.

Kontrole bez kar

Pytanie brzmi jednak, czy przedstawicielom branży turystycznej rzeczywiście coś grozi. Wiele wniosków o ukaranie z sanepidu, które trafiają do sądów, lądują w koszu, ponieważ uznaje się je za bezzasadne. Do początku kwietnia warszawski sąd administracyjny na korzyść sanepidu orzekł tylko raz.

Prawnicy tłumaczą w sądach, że kary przyznawane przez sanepid są bezzasadne i niezgodne z prawem w świetle obowiązującej konstytucji. Wykorzystuje się argument, że aby narzucane restrykcje mogły zyskać moc prawną, w kraju należałoby wprowadzić stan wyjątkowy. Tak się jednak nie stało, wobec czego rząd w świetle prawa nie może zakazywać prowadzenia działalności.

Jaki efekt przyniosą kontrole? Tego dowiemy się dopiero po majówce. Z pewnością wystawionych mandatów będzie wiele, pytanie tylko, czy na pewno wszyscy będą musieli je opłacić.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ryanair-needpix-pagarau

Turystyka

Ryanair nie będzie już pobierał opłaty za zmianę rezerwacji. Ale tylko w dwóch sytuacjach

Czytaj więcej >
By Olos88 - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39179147

Turystyka

Polska otworzy granice, ale nie ze wszystkimi. Już wiadomo, na kogo otworzy się nasz kraj

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.04.2020. n/z Polskie banknoty 500 zl.

Turystyka

Bon turystyczny 500 plus. Szczegóły poznamy w tym tygodniu, jest już konkretna data

Czytaj więcej >
wakacje-pixabay-expresselblag

Turystyka

Wicerzecznik PiS wyjawił, kiedy polskie rodziny skorzystają z bonu turystycznego. Wielu na pewno się ucieszy

Czytaj więcej >

Turystyka

Coraz mniej turystów nad Bałtykiem. Sprytni mogą zaoszczędzić na wakacjach

Czytaj więcej >

Turystyka

Radisson i Zdrojowa inwestują wspólnie w kurortach. Będzie więcej noclegów

Czytaj więcej >