Kontrole w branży fitness. Za co grozi mandat?
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 7 Grudnia 2020

Masowe kontrole w całym kraju. Jeden typ działalności może stracić pieniądze od państwa

Kontrole siłowni są przeprowadzane przez policję i sanepid w całym kraju. Minister zdrowia przypomniał, że wszystkie placówki powinny być zamknięte, jednak są pewne okoliczności, które pozwalają im działać. Trudno jednak zrozumieć wszystkie narzucone zasady, szczególnie że rzecznik ministerstwa zdrowia mówi zupełnie co innego.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Jakie warunki należy spełnić, żeby otworzyć siłownię
 • Gdzie przeprowadzane są kontrole
 • Komu grozi utrata świadczenia

Kontrole siłowni w całym kraju

Kontrole siłowni przeprowadzane są w całym kraju. Policja i sanepid sprawdzają, czy miejsca na pewno działają z aktualnym prawem. Właściciel jednej z firm branży fitness wyznał w rozmowie z RMF FM, że kontrolerów spotkać można w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Bydgoszczy.

Kontrole dotyczą m.in. aktywności zarówno właścicieli, jak i klientów siłowni. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że mandat to wcale nie najgorsza kara, na jaką mogą liczyć właściciele siłowni. Za karą pieniężną w postaci mandatu idą jeszcze dalsze konsekwencje - nawet jednorazowe niedostosowanie się do przepisów skutkuje tym, że przedsiębiorca traci prawo do państwowych środków pomocy.

Niemcy mają olbrzymi problem w swoich zakładach. Jedna kompromitacja goni kolejnąNiemcy mają olbrzymi problem w swoich zakładach. Jedna kompromitacja goni kolejnąCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Kuriozalna kłótnia w TVP. Senyszyn nie mogła powstrzymać śmiechu
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone
Aż się nie mieści w głowie. Przestępcy udają nawet ZUS, też mogłeś dostać podejrzany mailAż się nie mieści w głowie. Przestępcy udają nawet ZUS, też mogłeś dostać podejrzany mailCzytaj dalej

Wielkie zamknięcie

Okazji na zdobycie mandatu było wiele, ponieważ siłownie i kluby fitness zamknęły się po raz pierwszy w połowie marca. Na początku czerwca branża fitness zaczęła znów działać w ramach kolejnej fali odmrażania gospodarki, jednak nie trwało to długo. Niestety pociągnęło to za sobą również upadłości, jak w przypadku Fitness World, o którym pisaliśmy >tutaj<.

Z początkiem jesieni liczba zachorowań na koronawirusa drastycznie wzrosła, dlatego rząd zdecydował się na przywrócenie niektórych surowych restrykcji z wiosennego lockdownu. Tym sposobem siłownie, kluby fitness i baseny zostały znowu zamknięte 17 listopada i od tego czasu nie otworzyły się nawet na chwilę.

Niektóre siłownie mogą pracować

W niektórych sytuacjach siłownie mogą być otwarte. Warunkiem ma być to, że osoby trenujące w tych miejscach robią to w ramach:

 • współzawodnictwa sportowego,
 • zajęć sportowych,
 • wydarzeń sportowych.

Okazuje się, że w tej kwestii wiele zależy od tego, jak kto interpretuje przepisy. Uwagę na ten fakt zwróciła wiceminister Anna Krupka w programie "Raport" Polsatu:

- To pojęcie zajęć sportowych jest na tyle szerokie, że w moim przekonaniu, pod pewnymi warunkami sanitarnymi, kluby fitness czy siłownie mogą funkcjonować. Przedstawiliśmy tak szerokie rozwiązania związane z wyłączeniem, że de facto działalność siłowni i klubów fitness jest możliwa w szerokim zakresie - oceniła polityk. W podobny sposób przepisy mają interpretować prawnicy.

Zdarza się, że w niektórych placówkach pracownicy siłowni proszą klientów o podpisanie specjalnego oświadczenia, w którym zaznaczają, że z siłowni korzystają zgodnie z jednym z trzech celów, które wyłączają placówkę z zakazu.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przypomina jednak, że kluby fitness i siłownie korzystające z rządowej pomocy, mimo tego, że są otwarte, będą musiały liczyć się z konsekwencjami finansowymi.

Zajadasz się nimi niemal codziennie. Zapłacisz też o 46 proc. więcejZajadasz się nimi niemal codziennie. Zapłacisz też o 46 proc. więcejCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Tysiące ludzi nie miało wody. MPWiK podało dobrą wiadomość
 2. 3 podstawowe objawy udaru. Kiedy je zaobserwujesz, powinieneś wezwać pomoc
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Nie żyje uwielbiana dziennikarka. Do końca walczyła z ciężką chorobą
 7. Trener pił wódkę podczas meczu? Wszystko nagrały kamery
Od wczoraj nie musisz mieć prawa jazdy, doszedł jednak inny obowiązek. Możesz narazić się na dotkliwą karęOd wczoraj nie musisz mieć prawa jazdy, doszedł jednak inny obowiązek. Możesz narazić się na dotkliwą karęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News