biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Technologie > Kilkaset śmiercionośnych pocisków. Polska nie szczędzi miliardów
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 10.08.2024 15:06

Kilkaset śmiercionośnych pocisków. Polska nie szczędzi miliardów

AIM-120 AMRAAM
fot. Maso)mrboom, Wikimedia Commons/A1C Greg L. Davis, USAF

Agencja Uzbrojenia podpisała kolejną umowę. O jej zawarciu w mediach społecznościowych poinformował wiceszef MON Paweł Bejda. Do Polski trafią setki pocisków dedykowanych naszym myśliwcom F-16. Cena, którą zapłacimy Amerykanom, może robić wrażenie. 

Z tego tekstu dowiesz się:

● Jakie pociski kupuje Polska.

● W jakim celu się ich używa oraz skąd są wystrzeliwane. 

● Jakie środki przeznacza Polska na ich kupno oraz jakich kolejnych zakupów można się spodziewać. 

Bezpieczeństwo naszej przestrzeni powietrznej

Myśliwce F-16 stanowią dziś główny filar polskich sił powietrznych. To właśnie dla nich Agencja Uzbrojenia kupi do 745 pocisków powietrz-powietrze typu AIM-120 AMRAAM (ang. Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile - zaawansowany pocisk powietrze-powietrze średniego zasięgu). Jak napisał na platformie X (daw. Twitter) Paweł Bejda, chodzi o bezpieczeństwo polskiego nieba. 

Odpowiedni zapas lotniczych środków bojowych jest wymogiem do utrzymania bezpieczeństwa naszej przestrzeni powietrznej – napisał wiceszef MON. 

Przełomowe odkrycie naukowców. Wszystko zaczęło się dużo wcześniej niż myśleliśmy

Nie można sobie pozwolić na puste magazyny

Pociski, o których mowa, produkowane są przez amerykański koncern Raytheon. AIM-120 AMRAAM wykorzystywane są zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i inne kraje NATO. Polska posiada ich obecnie kilkaset sztuk, a nośnikiem są w naszym kraju myśliwce F-16. Trwający w Ukrainie konflikt pokazuje jednak, że odpowiednie nasycenie magazynów wszelkiego rodzaju amunicją, rakietami i pociskami może być decydującym czynnikiem wpływającym na powodzenie działań zbrojnych. 

 Większa ilość AIM-120 AMRAAM jest nam potrzeba również dlatego, że w przyszłości planuje się wykorzystanie ich również z oczekiwanymi myśliwcami nowej generacji, czyli F-35. Co ciekawe, pociski mają być również integrowane z zamówionymi w Korei Południowej lekkimi samolotami FA-50. 

Miliardy na pociski i rakiety dla Polski

Zgodę na sprzedaż pocisków Polsce musiał wydać amerykański Departament Stanu i zrobił to w połowie marca. To wówczas w Waszyngtonie gościli wspólnie premier Donald Tusk oraz prezydent Andrzej Duda. Wówczas zezwolono na sprzedaż 745 pocisków AIM-120 AMRAAM  i wszystko wskazuje na to, że właśnie tyle wzmocni polskie siły zbrojne, a zapłacimy za nie ok. 1,7 miliarda dolarów. Pociski mają zasięg 100 km oraz podczas lotu osiągają prędkość do 4 Ma. 

Całkiem możliwe, że to nie koniec ogłoszeń Agencji Uzbrojenia. Podczas wizyty premiera i prezydenta w USA, tamtejszy Departament Stanu wydał również zgodę na sprzedaż Polsce 821 rakiet powietrze-ziemia AGM-158B JASSM za 1,77 mld dolarów oraz 232 pocisków taktycznych krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder Block II za sumę 219 mln dolarów. 

Powiązane
Stragany
Od Zakopanego, aż po Bałtyk. Nowy hit opanowuje wakacyjne stragany. Wszyscy chcą go teraz mieć
Karol Nawrocki
Nawrocki odsłania karty. Padły nazwiska składu Kancelarii Prezydenta. Polacy mogą się zdziwić
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: