BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jeśli nadal handlujesz przestarzałymi urządzeniami, nie unikniesz kary. Prezydent podpisał ustawę

6 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Kara nawet do 5 procent przychodu - takie sankcje przewiduje ustawa o zakazie importu i sprzedaży kopciuchów, którą we wtorek 5 listopada podpisał prezydent Andrzej Duda.

Kara będzie dotkliwa

Kara za obrót piecami, zakaz importu i sprzedaży nieekologicznych, trujących urządzeń - to główne założenia ustawy, którą we wtorek 5 listopada podpisał prezydent Andrzej Duda. Jak podaje portal money.pl, w uzasadnieniu zaznaczono, że “celem ustawy jest poprawa jakości powietrza i ograniczenie tzw. niskiej emisji powstającej w wyniku spalania węgla w piecach domowych”.

Pora skończyć z kopciuchami

Ustawa ma uszczelnić rynek w taki sposób, by konsumenci nie mogli kupować pozaklasowych, nieekologicznych kotłów grzewczych tzw. kopciuchów. Określono w niej m.in. wprowadzanie do obrotu, co ma sprawić, że sprowadzanie do naszego kraju nieekologicznych piecy z innych krajów Unii Europejskiej, Turcji i państw EFTA nie będzie już możliwe. Według wyliczeń Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, w ciągu roku do Polski trafia 200-250 tys. kotłów grzewczych na paliwa stałe. Nowe przepisy pozwolą na skuteczniejsze działania powstrzymujące obrót trującymi piecami.

Kara nawet do 5 proc. przychodów

Kancelaria Prezydenta w swoim oświadczeniu podkreśliła, że dla nieekologicznych kotłów grzewczych nie będą stosowane przepisy, które dotyczą swobodnego przepływu towarów, czyli nie będą one mogły być wprowadzane na polski rynek. Za obrót takimi piecami firmom i handlowcom będzie grozić kara od 10 tys. złotych do nawet 5 procent przychodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym. Kara oraz jej wysokość będzie leżeć w gestii wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej. Nowe przepisy uprawniają bowiem Inspekcję Handlową do pełnienia nadzoru nad rynkiem i przeprowadzania kontroli.

Ponadto, zgodnie z ustawą zacznie obowiązywać też jednolita stawka VAT w wysokości 8 proc. dla instalacji fotowoltaicznych, instalowanych w przypadku budownictwa społecznego - podaje portal money.pl. Ma to obejmować nieruchomości o wielkości do 300 metrów kwadratowych. Do tej pory stawka VAT na instalacje tego typu mogła być różna w zależności od lokalizacji.

Przez złe powietrze ginie kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie

PAP przypomina, że według raportów Światowej Organizacji Zdrowia i agend europejskich, przez smog i powikłania spowodowane złą jakością powietrza w Polsce umiera aż 47 tys. osób rocznie. Do największych emisji zanieczyszczeń przyczyniają się nieekologiczne piece grzewcze, spalanie śmieci, a także transport. Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >