Smog to coraz większy problem. Kary też będą znacznie większe
By Igors Jefimovs - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30796742
Autor Stanisław Węgrowski - 6 Listopada 2019

Jeśli nadal handlujesz przestarzałymi urządzeniami, nie unikniesz kary. Prezydent podpisał ustawę

Kara nawet do 5 procent przychodu - takie sankcje przewiduje ustawa o zakazie importu i sprzedaży kopciuchów, którą we wtorek 5 listopada podpisał prezydent Andrzej Duda.

Kara będzie dotkliwa

Kara za obrót piecami, zakaz importu i sprzedaży nieekologicznych, trujących urządzeń - to główne założenia ustawy, którą we wtorek 5 listopada podpisał prezydent Andrzej Duda. Jak podaje portal money.pl, w uzasadnieniu zaznaczono, że “celem ustawy jest poprawa jakości powietrza i ograniczenie tzw. niskiej emisji powstającej w wyniku spalania węgla w piecach domowych”.

Pora skończyć z kopciuchami

Ustawa ma uszczelnić rynek w taki sposób, by konsumenci nie mogli kupować pozaklasowych, nieekologicznych kotłów grzewczych tzw. kopciuchów. Określono w niej m.in. wprowadzanie do obrotu, co ma sprawić, że sprowadzanie do naszego kraju nieekologicznych piecy z innych krajów Unii Europejskiej, Turcji i państw EFTA nie będzie już możliwe. Według wyliczeń Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, w ciągu roku do Polski trafia 200-250 tys. kotłów grzewczych na paliwa stałe. Nowe przepisy pozwolą na skuteczniejsze działania powstrzymujące obrót trującymi piecami.

Polacy tracą, bo nie nadążają za zmianami w emeryturach. W efekcie otrzymają głodowe świadczeniaPolacy tracą, bo nie nadążają za zmianami w emeryturach. W efekcie otrzymają głodowe świadczeniaCzytaj dalej

Kara nawet do 5 proc. przychodów

Kancelaria Prezydenta w swoim oświadczeniu podkreśliła, że dla nieekologicznych kotłów grzewczych nie będą stosowane przepisy, które dotyczą swobodnego przepływu towarów, czyli nie będą one mogły być wprowadzane na polski rynek. Za obrót takimi piecami firmom i handlowcom będzie grozić kara od 10 tys. złotych do nawet 5 procent przychodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym. Kara oraz jej wysokość będzie leżeć w gestii wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej. Nowe przepisy uprawniają bowiem Inspekcję Handlową do pełnienia nadzoru nad rynkiem i przeprowadzania kontroli.

Ponadto, zgodnie z ustawą zacznie obowiązywać też jednolita stawka VAT w wysokości 8 proc. dla instalacji fotowoltaicznych, instalowanych w przypadku budownictwa społecznego - podaje portal money.pl. Ma to obejmować nieruchomości o wielkości do 300 metrów kwadratowych. Do tej pory stawka VAT na instalacje tego typu mogła być różna w zależności od lokalizacji.

Nowe naklejki na legitymacje. Ukróci to nielegalny handel i wyłudzanie zniżek studenckichNowe naklejki na legitymacje. Ukróci to nielegalny handel i wyłudzanie zniżek studenckichCzytaj dalej

Przez złe powietrze ginie kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie

PAP przypomina, że według raportów Światowej Organizacji Zdrowia i agend europejskich, przez smog i powikłania spowodowane złą jakością powietrza w Polsce umiera aż 47 tys. osób rocznie. Do największych emisji zanieczyszczeń przyczyniają się nieekologiczne piece grzewcze, spalanie śmieci, a także transport. Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mięso stało się jedynym składnikiem ciężarnej kobiety. Lekarze mają mnóstwo wątpliwości
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News