Jak zabezpieczyć się finansowo przed rozwodem?
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 19 Stycznia 2021

Jak zabezpieczyć się finansowo przed rozwodem? Skutecznych sposobów nie brakuje

Oczywiście żadna osoba wstępująca w związek małżeński nie myśli o tym, by niedługo później się rozwieść. Tak czy inaczej, powinniśmy myśleć o tym, jak zabezpieczyć się finansowo przed rozwodem. W końcu życie bywa nieprzewidywalne, a jak mówią, przezorny zawsze ubezpieczony. Co zrobić, by po rozpadzie związku małżeńskiego nie pozostać z niczym?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zabezpieczyć się finansowo przed rozwodem
  • Kiedy warto podpisać intercyzę
  • Jakie są rodzaje rozdzielności majątkowej

Jak zabezpieczyć się finansowo przed rozwodem?

Zakochani rzadko myślą o kwestiach finansowych, a to poważny błąd, ponieważ w życiu dochodzi do wielu nieprzewidzianych zdarzeń. Nie jest żadnym błędem zastanawianie się nad tym jak zabezpieczyć się finansowo przed rozwodem. W końcu chodzi o nasze własne zaplecze finansowe, które pozwoli nam wieść godne życie, nawet jeśli podejmiemy trudną decyzję o rozstaniu z małżonkiem.

Rozdzielność finansowa czy wspólne finanse

Każda para, która chciałaby wejść w związek małżeński, powinna zastanowić się już na samym początku, czy małżonkowie ustalą rozdzielność majątkową, czy ich majątek będzie wspólny. Na co powinniśmy się zdecydować?

Warto pamiętać, że zgodnie z polskim prawem, jeśli para nie zdecyduje inaczej, zaraz po ślubie ustalana jest między małżonkami wspólnota finansowa, dlatego też słowo “intercyza” może w niektórych wywoływać strach. W końcu jest to jakieś odstępstwo od normy i wymaga kilku czynności związanych z wypełnianiem dokumentów. Tymczasem w wielu europejskich krajach, rozdzielność majątkowa jest stanem całkowicie naturalnym.

Brak zaufania czy trzeźwe myślenie

Wiele osób jest zdania, że podpisanie intercyzy wynika z braku zaufania, czy wiary w związek. Jednak czy finansowe zabezpieczenie się przed rozwodem nie wynika z wiary w siebie i z realistycznego spojrzenia na sytuację? Liczby niestety nie kłamią, a możemy wyczytać z nich, że ogromna część małżeństw nie sprosta wyzwaniu i nie przetrwa próby czasu.

Dane GUS z 2019 pokazują, że jedno na trzy małżeństwa rozpada się (33 proc. małżeństw). Wydaje się, że w związku z tym chęć podpisania intercyzy nie musi być wcale oznaką złej woli i braku wiary, ale zwyczajną zapobiegliwością i chęcią uniknięcia ewentualnych konfliktów dotyczących finansów.

Intercyza może uratować cię przed bankructwem

Zdarza się, że podpisanie intercyzy może uratować całą rodzinę przed bankructwem, np. jeśli jeden z małżonków prowadzi firmę - jeśli ta upadnie, straty finansowe (w przypadku braku intercyzy) poniesie cała rodzina.

To jednak niejedyny powód. Jeśli małżeństwo planuje zakup mieszkania, a jeden z małżonków ma złą historię kredytową, pomoc finansowa może nie zostać udzielona. Jeśli istnieje rozdzielność majątkowa, kredyt może zaciągnąć osoba, której bank udzieli kredytu na korzystniejszych zasadach.

Kolejną zaletą rozdzielności finansowej są w końcu kwestie związane z ewentualnym rozwodem - podpisanie intercyzy może w przyszłości zakończyć sprawę rozwodową szybciej, ponieważ sąd nie będzie stał przed dylematem, komu co się należy.

Dysproporcje w zarobkach i łatwość wydawania pieniędzy

Na rozdzielność majątkową powinny zdecydować się także związki, w których istnieje widoczna dysproporcja w zarobkach. To pozwoli uniknąć ewentualnych kłótni i nikt nie będzie miał poczucia, że kogoś utrzymuje, bądź jest przez kogoś utrzymywany.

Podobna zasada dotyczy osób, które mają problemy z oszczędzaniem pieniędzy i np. zawsze wydają wszystko, co zarobili lub, co gorsza, potrafią zaciągnąć chwilówki, czy zadłużają się u znajomych.

Rodzaje rozdzielności majątkowej

Warto pamiętać, że rozdzielność majątkowa może mieć różne oblicza. Małżonkowie mogą wybierać spośród kilku możliwości:

  • Ustanowienie rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków
    Polega ona na tym, że osoba, która zarabia mniej, może zwrócić się do małżonka z prośbą o wyrównanie dorobków, co ma na celu zniwelowanie różnic wartości między majątkiem małżonków.
  • Ograniczenie wspólności majątkowej
    Polega na wyłączeniu określonych przez małżonków składników z majątku osobistego.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News