Jak sporządzić upoważnienie do odbioru wynagrodzenia?
Pixabay.com
Autor Dominik Moliński - 31 Stycznia 2021

Jak sporządzić upoważnienie do odbioru wynagrodzenia?

Pracodawcy nie zawsze wypłacają wynagrodzenia przelewem. Jeśli zbliża się dzień wypłaty, a my nie jesteśmy w stanie odebrać pieniędzy osobiście, zawsze możemy zwrócić się do zaufanej osoby. Jednak w takiej sytuacji potrzebne będzie upoważnienie do odbioru wynagrodzenia. Jak napisać taki dokument?

Upoważnienie do odbioru – co to jest?

Jeśli nie jesteśmy w stanie załatwić pewnej sprawy osobiście, możemy sporządzić upoważnienie do odbioru. Taki dokument może dotyczyć praktycznie każdej rzeczy. Chodzi o to, że wskazana przez nas osoba może dokonać pewnej czynności w naszym imieniu, na przykład odebrać list, pismo urzędowe lub sądowe, a nawet wynagrodzenie. Ważne, aby upoważnienie do odbioru zostało sporządzone w odpowiedni sposób, tzn. dokument musi zawierać wszystkie podstawowe elementy, aby osoba upoważniona mogła działać w naszym imieniu.

Upoważnienie do odbioru doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu nie możemy odebrać listu lub wynagrodzenia osobiście. Należy również pamiętać, że osobą upoważnioną zdecydowanie powinien być ktoś kogo dobrze znamy i komu ufamy. Najlepiej, gdy jest to ktoś z rodziny, przyjaciel, dobry znajomy lub sąsiad. Z pewnością nie chcielibyśmy polegać na osobie, której nie znamy, bo skąd moglibyśmy mieć pewność, że przekaże nam wynagrodzenie od pracodawcy, a nie zabierze tych pieniędzy dla siebie?

Upoważnienie do odbioru a pełnomocnictwo

Warto również wskazać na różnice występujące między upoważnieniem a pełnomocnictwem. Jak wspominaliśmy wyżej, upoważnienie do odbioru umożliwia trzeciej osobie wykonanie pewnej czynności za nas, w naszym imieniu. Upoważnienie może zatem dotyczyć odebrania listu lub wynagrodzenia.

Jednak pełnomocnictwo zapewnia wskazanej przez nas osobie prawo do wyrażania woli w naszym imieniu. Pełnomocnik może na przykład podpisać określoną umowę, a wtedy to my będziemy jej stroną. Oczywiście pełnomocnictwa, podobnie jak upoważnienia do odbioru, udziela się na piśmie i należy wskazać pełnomocnika oraz zakres działania. Zatem nie ma takiej możliwości, aby ktoś bez naszej wiedzy i zgody legalnie podpisał umowę, o której nawet nie mamy pojęcia. A jeśli ktoś podpisuje coś za nas i nie uzyskał pełnomocnictwa lub podrobił podpis, to popełnia przestępstwo.

Kto może napisać upoważnienie do odbioru?

Upoważnienie to bardzo przydatne narzędzie, pod warunkiem, że mamy przy sobie osobę zaufaną. Na szczęście upoważnienie do odbioru może sporządzić każdy z nas. Mamy również prawo do swobodnego wyboru osoby, którą upoważniamy. Może to być ktoś z rodziny, przyjaciel lub znajomy.

Pamiętajmy jednak, że jeśli upoważniamy kogoś do odbioru wynagrodzenia, to pracodawca nie poniesie odpowiedzialności w sytuacji, gdy osoba upoważniona nie przekaże nam naszych pieniędzy, a drugiego wynagrodzenia za ten sam miesiąc pracy raczej nie otrzymamy.

Jak napisać upoważnienie do odbioru?

Upoważnienie do odbioru to dokument, który z łatwością może sporządzić każdy z nas. Należy zamieścić w nim obowiązkowe elementy, takie jak:

  • datę i miejscowość,
  • dane osobowe osoby upoważniającej i upoważnianej,
  • cel wydania upoważnienia, czyli czynność, jaką osoba upoważniana może wykonać w naszym imieniu,
  • charakter upoważnienia – jednorazowy lub cykliczny,
  • podpis osoby upoważniającej.

Pamiętajmy, że bez naszego podpisu upoważnienie do odbioru nie będzie respektowane. Osoba upoważniona nie będzie mogła działać w naszym imieniu. Bardzo ważne jest również wskazanie celu wydania upoważnienia.

Jak napisać upoważnienie do odbioru wynagrodzenia?

Jeśli chcemy sporządzić upoważnienie do odbioru wynagrodzenia, wystarczy, że zamieścimy w nim powyższe elementy. Celem wydania upoważnienia będzie odbiór wynagrodzenia. Jeśli mamy pełne zaufanie do wskazanej przez nas osoby, możemy ją poprosić o regularne (cykliczne) odbieranie pieniędzy od naszego pracodawcy. Jeśli osoba upoważniona przedstawi mu prawidłowo sporządzone upoważnienie do odbioru wynagrodzenia, nie będzie mógł odmówić.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News