Jak długo potrwa pandemia?
Pixabay/FrankundFrei
Autor Maria Glinka - 8 Maja 2020

Jak długo potrwa pandemia? Naukowcy wskazują trzy najpewniejsze scenariusze

Jak długo potrwa pandemia? Na pytanie, które nurtuje wielu obywateli i rządzących, starają się odpowiedzieć amerykańscy badacze w trzech scenariuszach. Według nich będziemy zmagać się z koronawirusem nie tylko przez kolejne miesiące, ale i nawet lata.

Jak długo potrwa pandemia? Analiza Centrum Badania i Przeciwdziałania Chorobom Zakaźnym

Nikt nie wie, jak długo potrwa pandemia, ale naukowcy z uniwersytetu stanu Minnesota próbują oszacować jej czas trwania. Ich zdaniem walka potrwa jeszcze prawie dwa lata.

RMF: Eksperci ujawnili prosty sposób na zmniejszenie zagrożenia zakażeniem. Trzeba pamiętać tylko o jednymRMF: Eksperci ujawnili prosty sposób na zmniejszenie zagrożenia zakażeniem. Trzeba pamiętać tylko o jednymCzytaj dalej

Tak długi czas zmagania się z COVID-19 jest podyktowany równie długim okresem inkubacji patogenu, co sprawia, że część osób zaraża zanim zauważy u siebie pierwsze objawy. Badacze twierdzą, że to właśnie ten bezobjawowy czas stanowi największe zagrożenie i ułatwia migrowanie koronawirusa.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. W tej sytuacji brakuje odpowiednich słów. Jedna z najstraszniejszych interwencji obrońców zwierząt w Polsce, w ostatnim czasie

Trzy warianty tego, jak długo potrwa pandemia

Naukowcy porównali koronawirusa z innymi znanymi już epidemiami grypy i na tej podstawie opracowali trzy scenariusze długości trwania pandemii SARS-CoV-2 – podaje o2.pl.

Pierwszy z nich jest najbardziej optymistyczny i zakłada, że początkowa fala COVID-19 potrwa do końca wiosny tego roku. Później będą nadciągać „serie mniejszych fal zachorowań”, które od okresu letniego potrwają przez kolejne 24 miesiące. Taka sytuacja będzie charakterystyczna dla wielu części świata. W związku z takim wariantem rządy państw musiałyby czasowo znosić i ponownie wprowadzać poszczególne ograniczenia, co może być trudne do zrealizowania.

Zgodnie z drugą opcją wiosenna fala to dopiero preludium wielkiego tsunami pandemicznego, które zaleje nas zimą 2020/21. W przyszłym roku miałoby dojść do kilku mniejszych wzrostów liczby zakażonych. Podobny był przebieg hiszpanki w latach 1918-1919, która przyczyniła się do śmierci od 20 do 100 milionów obywateli i zakażenia ¼ światowej populacji.

Andrzej Duda w Washington Post. Andrzej Duda w Washington Post. "Nie będzie pokoju bez skutecznego egzekwowania prawa"Czytaj dalej

Trzeci scenariusz zakłada „powolne wypalanie się pandemii” bez określonego modelu wzrostu zakażeń. Ten wariant ma mieć różny przebieg w zależności od części świata i ma zależeć od skuteczności działań podejmowanych przez poszczególne państwa. Jednak wobec takiej sytuacji nie byłoby konieczne powracanie do raz zniesionych restrykcji.

„Niezależnie od tego, który scenariusz okaże się prawdziwy, musimy być przygotowani na kolejnych półtora roku do dwóch lat aktywności COVID-19, z ogniskami zakażeń okresowo pojawiającymi się w różnych miejscach globu” – konkludują autorzy raportu, którzy zwracają również uwagę, że przełomowym momentem będzie wynalezienie szczepionki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kandydat na prezydenta Polski został zatrzymany przez policję
  2. Często pocisz się w nocy? Uważaj, ponieważ może być to objawem niebezpiecznych chorób
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. RMF: Nie będzie luzowania obostrzeń od poniedziałku. Jest nowa data
ZUS będzie prześwietlał przedsiębiorców. Szuka tych, którzy nielegalnie pobrali postojoweZUS będzie prześwietlał przedsiębiorców. Szuka tych, którzy nielegalnie pobrali postojoweCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News