BiznesINFO.pl Polska i Świat Sasin stanie na czele superresortu? Będzie trzymał w garści rządowe inwestycje
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Sasin stanie na czele superresortu? Będzie trzymał w garści rządowe inwestycje

3 września 2020
Autor tekstu: Maria Glinka

Jacek Sasin szefem superresortu?

Jacek Sasin to jeden z polityków, który może wiele zyskać na jesiennej rekonstrukcji rządu. Dziennik Gazeta Prawna ujawnił najnowsze plany dotyczące zmian w resortach. Według czwartkowych doniesień Jacek Sasin ma stanąć na czele superresortu, który powstałby w wyniku przyłączenia całości bądź części Ministerstwa Infrastruktury doz Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Członek rządu wyjawił, że modyfikacja ma na celu usprawnienie procesu inwestycyjnego, który po zmianach będzie znajdował się w jednym miejscu, w rękach jednego człowieka - Jacka Sasina. Portal bankier.pl przekazuje, że obecnie resort infrastruktury nadzoruje polskie drogi, koleje oraz budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. - W MAP są PKP, PLK, Porty Lotnicze i LOT, które trudno oderwać od programów rządowych. Mamy więc sytuację, w której w jednym resorcie są spółki, a w drugim zadania - oznajmił przedstawiciel Rady Ministrów w rozmowie z DGP.

Nie wszystkim ma zarządzać Jacek Sasin

Inny rozmówca gazety nie wyklucza, że kompetencje decyzyjne Jacka Sasina jako szefa superresortu będą miały charakter częściowy. Jedna z koncepcji przemeblowania dwóch resortów zakłada możliwość wyłączenia zadań dotyczących opłat drogowych i kwestii elektronicznego poboru opłat do Ministerstwa Finansów. Na ten moment za te sprawy odpowiada departament dróg publicznych w resorcie infrastruktury.

Wśród argumentów za przyłączeniem części ministerstwa infrastruktury pojawia się koronakryzys. DGP wskazuje, że w dobie pandemii władza planuje zwiększyć inwestycje publiczne dotyczące dróg i kolei. Ma to być rządowa metoda przezwyciężania pandemicznego kryzysu. Gazeta wskazuje, że połączenie resortów mogłoby zdecydowanie skrócić proces decyzyjny.

Kariera polityczna Jacka Sasina

Jacek Sasin prawdziwą przygodę z polityką rozpoczął jako doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został mianowany na zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta. Rok później zasiadł na stanowisku radnego sejmiku województwa mazowieckiego. W 2011 r. został posłem z ramienia PiS, a w 2014 r. przegrał wybory na urząd prezydenta Warszawy z Hanną Gronkiewicz-Waltz.

W 2015 r. i 2019 r. dwukrotnie uzyskał poselską reelekcję. Wtedy też polityczna kariera Jacka Sasina nabrała tempa. W listopadzie 2019 r. został powołany na urząd wicepremiera i ministra aktywów państwowych w rządzie Mateusza Morawieckiego. W czasie pandemii zasłynął z organizacji wyborów prezydenckich 10 maja, które pochłonęły 70 mln zł, a ostatecznie nie zostały przeprowadzone. Czy uprawnienia Jacka Sasina rozszerzą się po jesiennej rekonstrukcji rządu? Przekonamy się już niebawem.

<

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie