BiznesINFO.pl
light-architecture-structure-night-interior-building-943903-pxhere.com

Pxhere

Indie mogą zakazać eksportu bawełny i przędzy. Branża tekstylna wpadnie w tarapaty

18 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Indie w ostatnią sobotę ogłosiły zakaz eksportu pszenicy, teraz szykują się do zakazu eksportu bawełny i przędzy. Na decyzję naciskają eksporterzy gotowej odzieży, którzy już odwiedzili w tej sprawie stolicę kraju Delhi. Zakaz eksportu wpłynie zasadniczo na światowy rynek tekstylny.

Eksporterzy gotowych ubrań swoją petycję uzasadniają galopującymi cenami bawełny i przędzy. The Economic Times podaje, że jeszcze 1,5 roku temu kilogram przędzy kosztował 200 rupii indyjskich (11,42 zł kurs 18.05.22), podczas gdy teraz kosztuje 400 rupii (22,84 zł). Z tego powodu rosną koszty produkcji odzieży w Indiach, co z kolei przekłada się na mniejszą konkurencyjność na światowym rynku.

Zakłady tekstylne w Tamil Nadu rozpoczęły już dwudniowy strajk spowodowany wysokimi cenami bawełny i przędzy. To skłoniło indyjskiego ministra ds. tekstyliów do komentarza, w którym powiedział, że najpierw powinny być zaspokojone potrzeby rynku krajowego, przekazuje Reuters.

Bangladesz, Wietnam i Tajlandia używają indyjskiej bawełny i przędzy

Kraje konkurujące z Indiami na światowym rynku tekstyliów w większości importują bawełnę i przędze z Indii. "Tkalnie świata" takie jak Bangladesz, Wietnam czy Tajlandia mogą kupować indyjską bawełnę i nadal produkować odzież, podczas gdy indyjskie tkalnie nie są w stanie zrealizować terminów dla swoich kontrahentów, mówi stowarzyszenie eksporterów.

Odcięcie wyżej wymienionych krajów od indyjskiego surowca spowoduje jeszcze większe zastoje w produkcji odzieży, będziemy więc mieli do czynienia z przerwaniem kolejnych łańcuchów dostaw.

Eksport bawełny z Indii

W okresie od lutego do kwietnia 2022 r. Indie wyeksportowały bawełnę o łącznej wartości 9,9 mld dolarów, podaje "The Economic Times". Wartość ta wzrosła względem 6,3 mld USD w całym roku 2021 r., ale ma na to wpływ nie tyle zwiększenie wolumenu eksportu, co rosnące ceny bawełny.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Biden zamierza zbudować w Polsce wielkie silosy na ukraińskie zboże. Minister rolnictwa apeluje do rolników

Czytaj więcej >

Handel

Prezes marki Yasumi o plusach i minusach franczyzy

Czytaj więcej >

Handel

Materiały budowlane drożeją w zastraszającym tempie. Jeśli planujesz remont, to lepiej go nie odkładaj

Czytaj więcej >

Handel

Braki towarów coraz bardziej doskwierają, tym razem ucierpią miłośnicy pikantnych dań

Czytaj więcej >

Handel

Kasety VHS wracają do łask. Za klasyki można dostać tysiące złotych

Czytaj więcej >

Handel

Netto planuje wprowadzić zmiany nocne po niedzielach handlowych. Związkowcy wściekli

Czytaj więcej >