fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.04.2020. n/z Zakupy internetowe przez telefon.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 4 Stycznia 2021

Jeżeli masz zainstalowaną tę aplikację, natychmiast ją usuń. Może Ci nabić horrendalny rachunek

Sklep Google Play nie ustrzegł się od wirusów. Choć wszyscy zalecają pobieranie tylko przez oficjalną aplikację, nie wszystkie dostępne w niej produkty są bezpieczne. Jeden program stanowi spore zagrożenie dla naszych finansów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki program może być zagrożeniem
  • W jaki sposób wirusy szkodą naszym telefonom
  • Jak ustrzec się przed wirusami

Wirus w sklepie Google Play. Trzeba uważać na jedną aplikację

Na oprogramowaniu Google, czyli Androidzie, właśnie zakończono kolejną analizę zagrożeń. Zajął się nią zespół ekspertów z Dr. Web, który zauważył, że w stosunku do listopada znacznie poprawiło się bezpieczeństwo systemów.

Programy antywirusowe wykryły w grudniu aż o 25,45 proc. mniej ataków na telefony z Androidem niż w listopadzie. Spadła liczba niechcianego oprogramowania o 21 proc., riskware o 68,1 proc. i adware o 21,05 proc. Co nie oznacza, że Google Play jest w pełni bezpieczny.

Eksperci z Dr. Web ostrzegają jednak, że pojawiły się nowe wirusy trojańskie, a nawet taka potężna machina jak Google nie jest w stanie ustrzec użytkowników od zagrożenia. Najczęściej występują trojany reklamowe, ale także oprogramowanie malware, które umożliwia wykonanie dowolnego kodu i pobieranie innych wirusów.

Jeśli masz tę aplikację z Google Play, pora na reset urządzenia. Lepiej także sprawdź swój rachunek za telefon

Nowy trojan odkryty w sklepie Play Google nazywa się Android Joker (.447) i kryje się w aplikacji do pobierania tapet. Wiadomo, że jedna z nich nazywa się "Stock Wallpaper". Jeśli ją pobrałeś, najbezpieczniej jest przywrócić ustawienia fabryczne urządzenia.

Polacy masowo rezygnują z PPK. Rząd wpadł na pomysł jak zapisać nas na siłęPolacy masowo rezygnują z PPK. Rząd wpadł na pomysł jak zapisać nas na siłęCzytaj dalej

Aplikacja pobrana z Google Play próbuje zdobyć dostęp do wiadomości w telefonie. Gdy to już zrobi, zapisuje użytkownika do płatnych subskrypcji. Jak podaje portal Dobre Programy, użytkownicy nawet nie wiedzą, że dostają jakiekolwiek płatne SMS-y, gdyż wszystkie przejmuje aplikacja.

W efekcie cały czas na nasz rachunek telefoniczny nabijane są dodatkowe opłaty. Dopiero gdy przyjdzie nam zlecenie zapłaty za telefon, to zauważymy, że padliśmy ofiarą cyber ataku.

Według ekspertów Dr. Web to niejedyne zagrożenie. W nowo odkrytym wariancie wirusa, program może pobrać dowolny kod. Co za tym idzie, aplikacja ma możliwość pobrania trojana bankowego i narobić nam dużo większych kłopotów niż wysoki rachunek za telefon. Co gorsza, to niejedyne zagrożenia, jakie czyhają na użytkowników Google Play.

Nawet Google Play nie jest bezpieczny. Trzeba zachować czujność

Jak jednak wskazuje portal Dobre Programy, programy antywirusowe wykrywają niewiele zagrożeń z aplikacji sklepu Google Play. Użytkownicy, którzy pobierają dużo aplikacji, instalują jednocześnie oprogramowanie szpiegujące, często działające w tle.

Z kolei w grudniu wzrosła liczba ataków, które wykorzystywały oprogramowanie Android.RemoteCode.284, służące do pobrania i wykonanie dowolnego kodu. Wirus może np. zmienić działanie przeglądarki Google, wysyłając wiadomości z phishingiem, czy zasypywać reklamami.

Jak więc chronić się przed atakami? Przede wszystkim trzeba uważać na pobierane aplikacje. Choć ściąganie programów z Google Play jest bezpieczniejsze niż z innych źródeł, nie daje nam pewności, że nie będziemy zmagać się z wirusami. Ponadto antywirus na telefonie tak jak na komputerze, powinien być absolutnym standardem.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Biedronka zmniejsza pojemność produktów. Przez podatek cukrowy
  2. 14. emerytura coraz bliżej wypłaty. Świadczenie otrzymają miliony Polaków
  3. Biedronka reaguje na podatek cukrowy. Sieć zmniejszyła objętość podstawowego produktu

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News