BiznesINFO.pl
DSC0940

PGNiG

Gazoport w Świnoujściu przyjmie ogromne ilości LNG. PGNiG wydało komunikat

4 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

PGNiG zapowiedziało intensyfikacje odbioru LNG przez gazoport w Świnoujściu. Tylko w marcu ma przypłynąć 5 transportów surowca - ogłosiły władze spółki. Działania PGNiG znacznie uniezależniają Polskę od dostaw surowca z Rosji.

Gazoport w Świnoujściu przyjmuje coraz więcej LNG

Do Świnoujścia w styczniu 2022 r. dotarł tankowiec, który dostarczył 120 mln m sześć. skroplonego surowca, który zostanie poddany regazyfikacji. Gaz pochodził z Kataru i był wysłany w ramach kontraktu długoterminowego z Qatargas.

PGNiG zapowiada jednak znaczną intensyfikację dostaw. 3 marca do bałtyckiego portu dotarł katarski metanowiec Al Huwaila zawierający 90 tys. ton LNG, które po regazyfikacji zapewnią 120 mln m sześc. gazu ziemnego. Oprócz kontraktów długoterminowych Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza realizować także kontrakty spot pozwalające na dużo szybszy zakup surowca.

LNG zapewni bezpieczeństwo energetyczne

– W marcu odbierzemy w terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego aż pięć ładunków LNG. To rekord – nigdy wcześniej w ciągu jednego miesiąca nie przyjęliśmy tylu dostaw skroplonego gazu ziemnego. Możliwość importu LNG od rzetelnych, godnych zaufania partnerów nabiera w obecnej sytuacji szczególnego znaczenia z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw paliwa. - mówi Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA. 

- Rola skroplonego gazu ziemnego w imporcie PGNiG będzie dalej rosnąć. Będzie to możliwe także dzięki rozbudowie gazoportu w Świnoujściu, w którym od tego roku mamy zarezerwowane moce regazyfikacyjne na poziomie 6,2 mld m sześc. rocznie. To o ponad miliard metrów sześc. więcej niż do tej pory – dodaje Paweł Majewski.

Gazoport w Świnoujściu przyjął do tej pory 154 transporty LNG o łącznym wolumenie 17 mld metrów sześciennych - podaje PGNiG w komunikacie.

Tagi:

gaz ziemny

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Odwiedziny na polecenie rządu. W zbieraniu danych pomogą kominiarze

Czytaj więcej >

Energetyka

Złożono projekt komisji weryfikacyjnej ds. polityki energetycznej Polski. PiS chce zbadać rosyjskie wpływy

Czytaj więcej >
Morawiecki, obrady

Energetyka

Morawiecki: Polska musi w ekspresowym tempie dokonywać transformacji energetycznej z kopalnych źródeł energii w kierunku atomu i OZE

Czytaj więcej >
Tragedia na terenie elektrowni w Bełchatowie. Nie żyje 32-latek, który spadł z wysokości

Energetyka

Polski Instytut Ekonomiczny nie wyklucza powrotu do energii z węgla

Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen wybuduje w Polsce reaktor jądrowy. Daniel Obajtek podał datę

Czytaj więcej >

Energetyka

NIK skontrolowała biomasę. Widzi w niej potencjał dla produkcji energii

Czytaj więcej >