BiznesINFO.pl Polska i Świat Fundusz Medyczny nie powstanie? Komisja Zdrowia nie będzie go rozpatrywać
pexels/ Julie Viken

Fundusz Medyczny nie powstanie? Komisja Zdrowia nie będzie go rozpatrywać

13 lipca 2020
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Nie będzie Funduszu Medycznego?

Katarzyna Lubnauer niedawno napisała na Twitterze, że Marszałek Witek odwołała posiedzenie Komisji Zdrowia, podczas którego miał być rozpatrywany projekt ustawy Andrzeja Dudy o Funduszu Medycznym.

Celem Funduszu miało być wsparcie działań zmierzających do poprawy zdrowia i jakości życia Polaków, a także miał zapewnić dodatkowe źródła finansowania m.in.

  • profilaktyki, sprawnej diagnostyki  i leczenia chorób cywilizacyjnych z uwzględnieniem chorób nowotworowych i rzadkich;

  • infrastruktury medycznej;

  • dostępu do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej;

  • rozwoju systemu opieki zdrowotnej z naciskiem na potrzeby pacjenta

  • świadczeń opieki zdrowotnej niepełnoletnich;

  • świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych poza granicami Polski.

Fundusz miał być finansowany głównie ze środków publicznych i dotacji z budżetu państwa. Andrzej Duda przewidział, że będzie to kwota w wysokości 4 miliardów złotych rocznie.

Wcześniej rozmawiano o utworzeniu dwóch funduszy. Jednym z nich miał być właśnie Fundusz Medyczny, drugim Fundusz Modernizacji Szpitali. W tej chwili nie wiadomo, czy powstanie jakikolwiek fundusz.

Nierówne szanse w walce z chorobą

Budżet mógł być kluczowy w zapewnieniu lepszego dostępu do świadczeń medycznych i lekarstw. W rozwiązaniu ogromnych problemów ze służbą zdrowia potrzebna byłaby długofalowa strategia, która pozwoliłaby na rozwiązanie problemów, które narosły przez lata.

Jednym z nich jest na pewno dysponowanie pieniędzmi. Środki są wypłacane za stosowanie się do procedur, a nie efekty leczenia. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Badania diagnostyczne wykonywane są w szpitalach ze względu na to, że hospitalizacja jest o wiele bardziej intratna. Co z tego, jeśli na łóżko trzeba bardzo długo czekać i nawet jeśli zostaniemy zdiagnozowani leczenie rozpocznie się o wiele później, ponieważ na wizytę poszpitalną u specjalisty trzeba czekać często kilka miesięcy.

W ciągu kilku lat medycyna znacząco ruszyła do przodu, na świecie stosowane są najnowocześniejsze technologie. Polscy pacjenci nie mają jednak szans na leczenie, które byłoby zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Ponadto osoby chore korzystające z refundowanych leków niejednokrotnie zostają bez szans na leczenie, ponieważ najzwyczajniej w świecie nie stać ich na zakup nowoczesnych, drogich medykamentów. Fundusz Medyczny miał zapewnić wszystkim, którym wycofano refundację na niezbędne często do życia leki, finansowanie preparatów farmaceutycznych.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie