fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 23.10.2019. n/z Polskie banknoty.
https://eastnews.pl/Arkadiusz-Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 14 Września 2020

Dziesiątki tysięcy Polaków otrzymają po 900 zł. Fundusz podkręca świadczenia

Fundusz alimentacyjny podwyższy świadczenia dla dziesiątek tysięcy Polaków. Szykują się spore zmiany w kwestii alimentów od państwa. Co czeka osoby pobierające alimenty z funduszu alimentacyjnego?

Fundusz, a alimenty od państwa

Fundusz alimentacyjny to specjalnie stworzony fundusz, który ma zabezpieczyć wypłacanie alimentów tym osobom, wobec których dłużnicy okazali się być niewypłacalni lub uchylali się od ich płacenia. Alimenty to świadczenie przyznawane na rzecz dziecka lub bliskiego członka rodziny w określonej kwocie pieniężnej. Wysokość alimentów zależy w dużej mierze od potrzeb osoby, na której rzecz są one zasądzone. Może zdarzyć się sytuacja oddalenia powództwa, dlatego los biednych osób leży tylko i wyłącznie w rękach sądu.

Fundusz alimentacyjny przypomina, że okres pobierania świadczenia rozpoczyna się od 1 października. Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia, albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, bezterminowo.

Świadczenia alimentacyjne nie przysługują w momencie, w którym osoba uprawniona wejdzie w związek małżeński lub została umieszczona w pieczy zapewniającej jej utrzymanie. Jakie zmiany czekają uprawnionych do pobierania alimentów z funduszu?

DZISIAJ W GRZEJE:
1. Już nie zarobisz tyle co wcześniej. Rząd chce położyć łapska na umowach milionów Polaków
2. Najpierw przerażający huk, potem rozpaczliwe krzyki gości. Wielka tragedia na weselu, najpiękniejszy dzień w życiu zmienił się w koszmar

Fundusz podkręca świadczenia alimentacyjne

Fundusz podkręca alimenty wypłacane przez państwo. - Zakłada on, że przekroczenie progu dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, czyli kwoty 900 zł miesięcznie na osobę w rodzinie np. o 300 zł nie będzie skutkować automatycznie utratą prawa do tych świadczeń. Świadczenie będzie wówczas przysługiwać w wysokości pomniejszonej o kwotę przekroczenia kryterium, powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Minimalne świadczenie musi w tej kwestii wynosić 100 zł.

Fundusz ma wprowadzić zmiany w życie świadczeniobiorców. Według wyliczeń resortu, na zmianach skorzysta "ponad 40 tys. osób utrzyma lub nabędzie prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego". Średnia wysokość alimentów wypłacanych przez fundusz to 411 zł. Polacy pobierający świadczenia mogą przygotować się na podwyżki.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News