BiznesINFO.pl Twój portfel Emerytura przyjdzie tylko przelewem? Rząd będzie do tego dążył
Biznes Info

Emerytura przyjdzie tylko przelewem? Rząd będzie do tego dążył

11 marca 2021
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto dostanie emeryturę tylko przelewem

  • Kiedy zmiany wejdą w życie

  • Dlaczego podjęto decyzję o zmianę sposobu wypłacania świadczeń

Emerytura przelewem na konto

Emeryturę można w tej chwili pobierać na dwa sposoby. Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy emeryt, który przekracza wiek emerytalny i decyduje się przejść na emeryturę, ma prawo wyboru, czy świadczenie otrzyma na konto, czy dostarczy je listonosz.

Teraz to wszystko ma się zmienić. Resort rodziny przygotował ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, która pozbawi świadczeniobiorców możliwości wyboru.

Kto dostanie emeryturę tylko na konto?

Minister ds. rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg była gościem wywiadu, który ukazał się w tygodniku “Sieci”. Maląg zaznaczyła w nim, że zmiana w emeryturach nie będzie dotyczyła wszystkich. Bezgotówkowe wypłaty mają dotyczyć świadczeniobiorców, którzy przejdą na emeryturę po 1 stycznia 2022 r.

- W przypadku osób, którym świadczenia zostały przyznane przed tym terminem, nic się nie zmieni i nadal będą one mogły otrzymywać je w formie przekazu pocztowego - wyjaśniła minister Maląg.

Zmiana nie będzie też dotyczyć osób, które przeszły na emeryturę lub rentę po 1 stycznia 2022 r., jednak ich stan zdrowia nie pozwala na korzystanie ze świadczenia w formie bezgotówkowej.

[ EMBED-11 ]

Polska bezgotówkowa

Coraz częściej słyszymy w dyskursie publicznym o Polsce bezgotówkowej. Na każdym kroku rząd zachęca Polaków do korzystania z kart kredytowych, zamiast gotówki. Według danych, ZUS, na które powołuje się Fakt, osób, które dostają świadczenia pocztą, jest naprawdę niewiele. Już trzy czwarte uprawnionych osób otrzymuje emeryturę na konto bankowe.

“Bezgotówkowa forma wypłaty świadczeń jest formą bezpieczniejszą, również w kontekście pandemii – z uwagi na zmniejszone ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów. Przelew bankowy dociera do świadczeniobiorcy szybciej niż przekaz pocztowy, jest o wiele bardziej niezawodny, a także praktycznie bezkosztowy do realizacji. Rozwiązania, jakimi dysponuje sektor bankowo-finansowy tj. podstawowy rachunek płatniczy, karty płatnicze z funkcją zbliżeniową, rozwinięta sieć terminali płatniczych, płatności z wykorzystaniem smartfonów dają gwarancję bezpiecznego i szybkiego dostępu do środków finansowych” - argumentowali w uzasadnieniu autorzy projektu.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie