biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Technologie > Dwa ministerstwa, jedno zadanie. Rząd na wojnie z cyberterroryzmem
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 09.09.2024 22:32

Dwa ministerstwa, jedno zadanie. Rząd na wojnie z cyberterroryzmem

Krzysztof Gawkowski i Tomasz Siemoniak
fot. Adam Burakowski, East News

Coraz większa aktywność przestępców oraz zagranicznych służb zaczyna się w przestrzeni cyfrowej – tłumaczyli podczas konferencji prasowej ministrowie Krzysztof Gawkowski i Tomasz Siemoniak. Dlatego właśnie rząd zapowiedział wzmożoną walkę z cyberprzestępczością i cyberterroryzmem. W tej sprawie nad stworzeniem odpowiednich przepisów, współpracować mają dwa ministerstwa. 

Lepsza identyfikacja zagrożeń

Rząd powoła międzyresortowy zespół, którego zadaniem będzie analiza i zmiany w legislacji dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Utworzą go pracownicy Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowe rozwiązania mają zapewnić lepsze identyfikowanie zagrożeń przy jednoczesnym poszanowaniu prawa do prywatności. Nowe rozwiązania prawne mają też być konsultowane z organizacjami pozarządowymi.

Jak czytamy na stronach rządowych, sytuacja związana z cyberprzestrzenią i cyberbezpieczeństwem Polski i Polaków stale się zmienia. To wymaga nieustającego podejmowania nowych działań i poszukiwania nowatorskich rozwiązań.

Wydarzenia z ostatnich miesięcy pokazują, że coraz większa aktywność przestępców oraz zagranicznych służb zaczyna się w przestrzeni cyfrowej. Zmieniają się także motywacje takich działań. Wciąż w dużej mierze chodzi o kradzież i wyłudzenie pieniędzy, ale widzimy, że częściej motywację są czysto polityczne lub militarne. Chodzi o osłabianie potencjału normalnego funkcjonowania państwa, obywateli, przedsiębiorstw. Destabilizacja i dezinformacja stają się równie ważnymi motywami, jak kradzież czy sabotaż. Do tego dochodzi chęć szantażowania ofiar ataków – czytamy na stronach rządowych.

Chciała zarobić na kryptowalutach - straciła 700 tys. zł. Policja ostrzega

Gwarancja praw obywatelskich i nowe technologie

Jak zapewniono, polskie służby nieustannie monitorują wszelkie wrogie wobec Polski i jej obywateli aktywności w sieci. Nie zmienia to jednak faktu, że do ataków cały czas dochodzi, są coraz poważniejsze, a także cały czas są udoskonalane. Jak powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, to właśnie dlatego potrzeba nowych rozwiązań. Minister zapewnił jednak, że przy okazji ich wprowadzenia nie ucierpią prawa obywatelskie, w tym prawo do prywatności.

Dziś chcemy uruchomić prace nad tego typu rozwiązaniami. Chcemy, aby zostały one wypracowane wspólnie przez służby oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Te prace będą transparentne i mają doprowadzić do wprowadzenia rozwiązań uwzględniających gwarancję praw obywatelskich – powiedział Krzysztof Gawkowski.

Przepisy muszą być dostosowane do nowych zagrożeń

Wspólne działania dwóch ministerstw mają doprowadzić do zwiększenia możliwości ochrony i monitoringu zagrożeń przed różnego rodzaju atakami z wykorzystaniem technologii. By skutecznie walczyć z cyberterroryzmem, konieczna jest lepsza koordynacja działań i znacznie skrócony czas reakcji oraz rozpoznawanie zagrożeń zanim jeszcze staną się one faktem. Jak zapowiedziano, ”instytucje publiczne muszą mieć więcej wiedzy i realizować działania z zakresu prewencji oraz lepiej identyfikować zagrożenia i próby ataków”. Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak podkreślał, że ponieważ zmienia się świat, zmieniać muszą się więc również przepisy.

W naszej ocenie przepisy muszą być dostosowane do obecnej sytuacji i nowych zagrożeń, z jakimi mamy dziś do czynienia oraz nowych mechanizmów i technologii wykorzystywanych przez przestępców – mówił Tomasz Siemoniak.

Powiązane
Stragany
Od Zakopanego, aż po Bałtyk. Nowy hit opanowuje wakacyjne stragany. Wszyscy chcą go teraz mieć
Karol Nawrocki
Nawrocki odsłania karty. Padły nazwiska składu Kancelarii Prezydenta. Polacy mogą się zdziwić
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: