Dowód osobisty za narty? Niestety, w wielu kurortach narciarskich taki proceder dalej występuje
Flickr
Autor Stanisław Węgrowski - 8 Stycznia 2020

Nielegalny proceder, który wciąż dzieje się w górach. Polacy nie wiedzą, na jakie ryzyko się narażają

Dowód osobisty za narty? Niestety, nielegalny proceder trwa w najlepsze. W Polsce nadal jest bardzo dużo miejsc, gdzie narty albo deskę można wypożyczyć tylko po przekazaniu dokumentu.

Dowód osobisty albo nie wypożyczysz nart

W polskich górach wypożyczalnie nadal oczekują od klientów okazania dowodu osobistego i to nie tylko do skanu - niektóre biorą go w zastaw, jak informuje Bankier.pl/ Takie praktyki można spotkać Białce Tatrzańskiej, Szczyrku, Zakopanem czy Zieleńcu.

Dowód osobisty czy jakikolwiek inny dokument zawierający nasze dane osobowe w niepowołanych rękach naraża nas na niebezpieczeństwo. Dla złodziei to młyn na wodę - bez problemu mogą zaciągnąć pożyczkę na konto właściciela dokumentu albo robiąc z niej tzw. “słupa”.

Od niedzieli nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażoneOd niedzieli nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażoneCzytaj dalej

Chcą Ci zabrać dowód osobisty? Zgłoś to na policję

Portal przytacza stanowisko Urzędu Ochrony Danych Osobowych: „Nikt zgodnie z prawem nie może od nas wymagać, byśmy zostawili dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy) w zastaw za np. wypożyczany sprzęt”. Według zapisów ustawy „za zatrzymanie bez podstawy prawnej dowodu osobistego grozi kara ograniczenia wolności albo kara grzywny”.

W takim razie jeśli nie dowód osobisty, to co? Na łamach portalu UODO podaje parę wskazówek, co należy robić przy wypożyczaniu sprzętu narciarskiego. Na pewno nie należy pozwolić na kserowanie naszych dokumentów. Można za to podać do spisania te dane, które są potrzebne w wypożyczalni. Jeżeli jednak zążądają od nas kserokopii, możemy po prostu zamazać niepotrzebne dane na ksero dokumentu.

Natomiast w sytuacji, gdy nie chcemy pozostawiać naszych danych osobowych, możemy po prostu zapłacić kaucję za sprzęt. UODO podkreśla też, że po zwrocie sprzętu warto poprosić o skasowanie naszych danych z bazy wypożyczalni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzej
  2. Przyszła na świat w pędzącej karetce. Wzorowa akcja ratowników medycznych
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Nagły zwrot akcji w sprawie emerytur. Ponad milion Polaków dostanie dodatkowy 1000 złotych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News