BiznesINFO.pl
Renta a dorabianie

PxHere/CC0

Uczniowie i studenci mogą dorobić do rodzinnej renty. Muszą jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy

14 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Dorabianie do rent rodzinnych to temat, który nurtuje wielu uczniów i studentów, którzy chcieliby w czasie wakacji odłożyć nieco pieniędzy. Czy pobierając z ZUS-u świadczenie rentowe przysługuje nam prawo do pracy? Okazuje się, że tak - musimy jednak pami

Dorabianie na rencie rodzinnej jest dozwolone. Studenci i uczniowie muszą jednak pamiętać o limitach kwotowych. Progi ustalone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych są trzy. W przypadku pierwszego chodzi o kwotę do której możemy dorobić i jednocześnie pobierać pełną rentę, drugi próg wskazuje kiedy obowiązuje obniżenie świadczenia, w przypadku trzeciego zaś zawieszenie renty. Warto się pilnować, bowiem po czasie może się okazać, że ZUS wyciągnie do nas rękę po pieniądze, które nam wypłacił. O jakie kwoty chodzi? Sprawdzamy to.

Renta a dorabianie - limity

Osoby, które pobierają rentę rodzinną mają możliwość dorobienia dodatkowej gotówki. Jest to pocieszająca informacja dla studentów oraz uczniów. Ci drudzy mają teraz w wakacje świetną okazję, by samodzielnie odłożyć nieco więcej kieszonkowego. Studenci zaś dostają możliwość stałego, dodatkowego zarobkowania nawet w trakcie trwania roku akademickiego. Pamiętać jednak trzeba o kwotach granicznych, które są określone przez ZUS. Niestety, są one zmienne, dlatego warto na bieżąco weryfikować ich wysokość.

Rentę rodzinną możemy pobierać w pełnej wysokości i pracować jednocześnie - jest jednak jeden warunek. Nasze zarobki nie mogą przekroczyć 70 proc. średniej krajowej. I ten parametr procentowy jest od bardzo dawna stały, średnia krajowa już jednak nie. Dlatego należy weryfikować komunikaty GUS-u. Na 1 czerwca 2020 roku 70 proc. średniej, a zatem próg do jakiego możemy sobie dorobić i nie utracić ani grosza z renty to 3732,10 zł miesięcznie.

Renta rodzinna - maksymalne zarobki

Drugi próg ustalony przez ZUS to kwoty w przedziale od 70 proc. do 130 proc. średniej krajowej. W tym przypadku obowiązuje obniżenie świadczenia. Wskaźnik o ile może zostać obniżone świadczenie jest za każdym razem wyliczany indywidualnie, jednak ZUS nie może nam obniżyć renty o więcej niż 527,35 zł. Kiedy trzeba liczyć się z obniżką? Według danych o średniej pensji w II kwartale 2020 mowa jest o zarobkach w przedziale od 3732,10 zł do 6931 zł miesięcznie. Jeżeli zarabiamy w tych widełkach i chcemy dalej pobierać rentę, należy zgłosić to do ZUS-u.

Całkowite zawieszenie wypłaty renty następuje przy zarobkach przekraczających 130 proc. średniej krajowej - na 1 czerwca była to kwota większa niż 6931 zł miesięcznie. Osoby zarabiające powyżej tej kwoty nie mogą pobierać jednocześnie pieniędzy z ZUS-u.

Świadczenie rentowe może być zawieszone lub obniżone tylko wobec jednej osoby, jeżeli do renty jest uprawnionych więcej członków rodziny - np. sierota i wdowa. Jeżeli sierota jest dorabiającym studentem, który zarabia ponad 3732,10 zł miesięcznie, wówczas na wniosek ZUS może obniżyć świadczenie tylko jemu, nie ruszając pieniędzy które pobiera matka studenta.

Tagi:

ZUSrentapraca

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niemcy

Praca

Niemcy podwyższają pensję minimalną. Wielka zmiana wynagrodzeń do października

Czytaj więcej >

Praca

ZUS przygotował rekordową waloryzację. Środki na kontach znacznie wzrosną

Czytaj więcej >
Praca w gastronomii

Praca

Te zawody znikną z rynku pracy. 30 proc. osób nie chce zmieniać zawodu

Czytaj więcej >

Praca

ZUS ogłosił wzrost kwot odszkodowania za wypadek przy pracy

Czytaj więcej >

Praca

Ukraińcy nie muszą się bać o pracę w Polsce. Pracodawcy chętni do zatrudniania

Czytaj więcej >

Praca

Największe bolączki polskich przedsiębiorców. Badanie jasno wskazało obawy pracodawców

Czytaj więcej >