Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > 1500 zł dopłaty do czynszu. Poszkodowani przez pandemię dostaną pieniądze
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:33

1500 zł dopłaty do czynszu. Poszkodowani przez pandemię dostaną pieniądze

Dopłaty do czynszów na czas pandemii
Biznesinfo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są dopłaty do czynszu

  • Kogo obejmuje nowy rządowy program wsparcia

  • Ile pieniędzy mogą otrzymać obywatele

Dopłaty do czynszu ratunkiem na czas pandemii

Dopłaty do czynszu to kolejna pomoc finansowa, którą oferuje polski rząd w związku z pandemią. Program, będący uzupełnieniem pakietu mieszkaniowego, miał obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Portal gazeta.pl podaje, że ostatecznie nowe przepisy wprowadzono wraz z początkiem 2021 r.

Na nadprogramową pomoc rząd przeznaczył 420 mln zł. Pieniądze mają rekompensować straty z tytułu znikomego zainteresowania najmem lokali. Dopłaty do czynszu przysługują osobom, które wynajmowały mieszkania przed 14 marca 2020 r.

Rzeczpospolita podaje, że pomoc należy się najemcom wszystkich rodzajów lokali: komunalnych, towarzystw budownictwa spółdzielczego i spółdzielczych. Z dofinansowania mogą skorzystać także osoby prywatne bądź firmy, którzy wynajmują mieszkania.

Dlaczego rząd postanowił wesprzeć akurat te grupy obywateli? Wraz z wybuchem pandemii w marcu 2020 r. drastycznie spadła liczba wynajmowanych mieszkań. Z uwagi na tryb zdalny część studentów i pracowników zrezygnowała z najmu i powróciła w rodzinne strony, chcąc zaoszczędzić pieniądze w tych niepewnych czasach.

- Na chwilowe obniżki cen najmu złożyły się przede wszystkim trzy czynniki. Po pierwsze na rynek trafiły mieszkania z krótkich najmów. Po drugie ich właściciele udostępnili je za mniejsze kwoty, ponieważ wielu potencjalnych najemców szuka tańszych lokali ze względu na trudniejszą sytuację finansową w obecnej sytuacji. Po trzecie z rynku zniknęli studenci, którzy na parę miesięcy opuścili miasta akademickie i nie wrócą już do nich przez okres wakacji - tłumaczył krakowski pośrednik NE Radosław Góral w rozmowie z portalem nowodworskiestates.pl.

Dopłaty do czynszu rzędu nawet 1500 zł

Warunkiem otrzymania wsparcia jest udokumentowanie spadku średniego dochodu o 25 proc. w trzech miesiącach poprzedzających złożenie wniosku. Punktem odniesienia w wyliczeniach ma być kwota uzyskana w 2018 r.

Najemcy mogą uzyskać dofinansowanie w kwocie do 1500 zł miesięcznie przez pół roku. Jednak przepisy doprecyzowują, że wysokość pomocy nie może przekroczyć 75 proc. wartości czynszu.

Dopłaty do czynszu przysługują zarówno za miesiące minione (od 1 marca 2020 r.), jak i na przyszłość. W celu uzyskania dofinansowania należy złożyć wniosek w MOPS do 31 marca 2021 r.

Rozpatrywaniem zgłoszeń zajmuje się gmina, która wypłaci dopłaty do czynszu wraz z dodatkiem mieszkaniowym. Środki na ten cel pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i są przekazywane do poszczególnych samorządów za pośrednictwem wojewodów.

Drugi zapis, przyjęty wraz z nowym programem rządowego wsparcia, to tzw. wakacje czynszowe TBS. Dzięki niemu będzie można zawierać umowę najmu z rozliczeniem partycypacji w czynszu za mieszkanie. Skorzystają na tym mieszkańcy, którzy samodzielnie zadecydują, kiedy i w jaki sposób chcą odzyskać pieniądze wniesione w ramach wkładu partycypacyjnego.