BiznesINFO.pl
Dopłaty do czynszów na czas pandemii

Biznesinfo

1500 zł dopłaty do czynszu. Poszkodowani przez pandemię dostaną pieniądze

18 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Dopłaty do czynszu mają wesprzeć obywateli w tym trudnym, pandemicznym czasie. Rząd oferuje dofinansowanie rzędu nawet 1500 zł miesięcznie przez pół roku. Przedstawiamy, kto i na jakich warunkach może ubiegać się o pomoc.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są dopłaty do czynszu

  • Kogo obejmuje nowy rządowy program wsparcia

  • Ile pieniędzy mogą otrzymać obywatele

Dopłaty do czynszu ratunkiem na czas pandemii

Dopłaty do czynszu to kolejna pomoc finansowa, którą oferuje polski rząd w związku z pandemią. Program, będący uzupełnieniem pakietu mieszkaniowego, miał obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Portal gazeta.pl podaje, że ostatecznie nowe przepisy wprowadzono wraz z początkiem 2021 r.

Na nadprogramową pomoc rząd przeznaczył 420 mln zł. Pieniądze mają rekompensować straty z tytułu znikomego zainteresowania najmem lokali. Dopłaty do czynszu przysługują osobom, które wynajmowały mieszkania przed 14 marca 2020 r.

Rzeczpospolita podaje, że pomoc należy się najemcom wszystkich rodzajów lokali: komunalnych, towarzystw budownictwa spółdzielczego i spółdzielczych. Z dofinansowania mogą skorzystać także osoby prywatne bądź firmy, którzy wynajmują mieszkania.

Dlaczego rząd postanowił wesprzeć akurat te grupy obywateli? Wraz z wybuchem pandemii w marcu 2020 r. drastycznie spadła liczba wynajmowanych mieszkań. Z uwagi na tryb zdalny część studentów i pracowników zrezygnowała z najmu i powróciła w rodzinne strony, chcąc zaoszczędzić pieniądze w tych niepewnych czasach.

- Na chwilowe obniżki cen najmu złożyły się przede wszystkim trzy czynniki. Po pierwsze na rynek trafiły mieszkania z krótkich najmów. Po drugie ich właściciele udostępnili je za mniejsze kwoty, ponieważ wielu potencjalnych najemców szuka tańszych lokali ze względu na trudniejszą sytuację finansową w obecnej sytuacji. Po trzecie z rynku zniknęli studenci, którzy na parę miesięcy opuścili miasta akademickie i nie wrócą już do nich przez okres wakacji - tłumaczył krakowski pośrednik NE Radosław Góral w rozmowie z portalem nowodworskiestates.pl.

Dopłaty do czynszu rzędu nawet 1500 zł

Warunkiem otrzymania wsparcia jest udokumentowanie spadku średniego dochodu o 25 proc. w trzech miesiącach poprzedzających złożenie wniosku. Punktem odniesienia w wyliczeniach ma być kwota uzyskana w 2018 r.

Najemcy mogą uzyskać dofinansowanie w kwocie do 1500 zł miesięcznie przez pół roku. Jednak przepisy doprecyzowują, że wysokość pomocy nie może przekroczyć 75 proc. wartości czynszu.

Dopłaty do czynszu przysługują zarówno za miesiące minione (od 1 marca 2020 r.), jak i na przyszłość. W celu uzyskania dofinansowania należy złożyć wniosek w MOPS do 31 marca 2021 r.

Rozpatrywaniem zgłoszeń zajmuje się gmina, która wypłaci dopłaty do czynszu wraz z dodatkiem mieszkaniowym. Środki na ten cel pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i są przekazywane do poszczególnych samorządów za pośrednictwem wojewodów.

Drugi zapis, przyjęty wraz z nowym programem rządowego wsparcia, to tzw. wakacje czynszowe TBS. Dzięki niemu będzie można zawierać umowę najmu z rozliczeniem partycypacji w czynszu za mieszkanie. Skorzystają na tym mieszkańcy, którzy samodzielnie zadecydują, kiedy i w jaki sposób chcą odzyskać pieniądze wniesione w ramach wkładu partycypacyjnego.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >