BiznesINFO.pl Finanse Dodatkowe pieniądze z ZUS. Trzeba złożyć wniosek
Pixabay/PhotoMIX-Company

Dodatkowe pieniądze z ZUS. Trzeba złożyć wniosek

17 stycznia 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Nowe świadczenie wspierające wypłacane jest osobom z niepełnosprawnością od początku 2024 roku. Jako że czasu na przyzwyczajenie się było niewiele, pytań o nową formę wsparcia wciąż jest mnóstwo. Co zrobić, gdzie i jakie dokumenty złożyć? Wyjaśniamy.

Świadczenie wspierające — z wnioskiem nie tylko do ZUS-u

Nowy dodatek ma za zadanie przede wszystkim wspierać osoby z niepełnosprawnością i umożliwić im większą niezależność. Tradycyjnie świadczenie wypłacane jest przez ZUS , jednak pierwszy wniosek w tej sprawie należy złożyć gdzie indziej. To przede wszystkim ten aspekt był powodem komplikacji w ostatnich tygodniach.

Niezbędna do przyznania świadczenia wspierającego jest bowiem decyzja Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności . Decyzja, o której niektórzy wnioskodawcy zapomnieli.

ZUS wydał komunikat. Będą dzwonić do Polaków, wiemy o co chodzi

Poziom potrzeby wsparcia

To właśnie Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności ustala tzw. poziom potrzeby wsparcia w skali od 0 do 100 punktów. Do świadczenia uprawnione są osoby, które uzyskają minimum 70 punktów . Od wyniku zależny jest także moment uzyskania świadczenia oraz jego wysokość.

Wniosek do WZON możemy złożyć osobiście lub wysłać pocztą, ale także złożyć elektronicznie dzięki platformie Emp@tia .

Jak złożyć wniosek do ZUS?

Kiedy już uzyskamy decyzję WZON, możemy złożyć finalny wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych . Zostanie on rozpatrzony  w oparciu o ustalony wcześniej poziom potrzeby wsparcia — właśnie dlatego nie można ominąć tego kroku.

Również do złożenia wniosku w ZUS prowadzą trzy drogi: Platforma Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczna , oraz, ponownie, portal Emp@tia . Dokumentację może wypełnić za nas małżonek — w takiej sytuacji potrzebne będzie jednak upoważnienie, najlepiej wystawione przez notariusza, lub status opiekuna prawnego.

W sytuacji, w której wnioskodawca posiada dwa orzeczenia o niepełnosprawności — wystawione przez WZON i ZUS — sam może zdecydować, które załączy do wniosku. Wystarczy bowiem jedno z nich . Ważne jednak, by upewnić się, że jest ono aktualne.

źródło: o2.pl

Ludzie rzucili się na to świadczenie. Składają nawet 300 wniosków dziennie. Do wzięcia spora kasa
Fatalne wieści dla emerytów. Podwyżki wcale nie będą tak wysokie, jak zapowiadano
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie