biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Technologie > Dodatkowa planeta w Układzie Słonecznym? Zaskakujące doniesienia
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 22.04.2024 18:19

Dodatkowa planeta w Układzie Słonecznym? Zaskakujące doniesienia

Pluton
Fot. Unsplash/NASA

Już w 2016 roku dwaj naukowcy z Politechniki Kalifornijskiej przedstawili hipotezę, według której w naszym układzie jest jeszcze jedna, jak dotąd nieznana nam planeta. Nowe badania mają stanowić kolejny dowód na istnienie dziewiątej planety w Układzie Słonecznym.

Hipoteza o dziewiątej planecie

Jak to zwykle bywa z kolejnymi dowodami - byłyby zbędne, gdyby wcześniej dostarczono jeden porządny. Dziewiąta planeta pozostaje hipotezą i doniesienia o tym, że ją odkryto, zwyczajnie wprowadzają nas w błąd. Zmiany zachodzą zresztą w samej definicji planety, o czym boleśnie przekonał się Pluton.

Fakt faktem jednak, że od ośmiu lat Michael Brown i Konstantin Batygin z Caltech (Politechnika Kalifornijska) przeprowadzają kolejne symulacje, które mają świadczyć o tym, że w Układzie Słonecznym znajduje się jeszcze jedna planeta. Wskazywać mają na to obserwacje znanych nam ciał, których orbity przebiegają w sposób sugerujący obecność obiektu o dużej grawitacji i masie.

NASA potwierdza. Fragment ISS przedziurawił dwupiętrowy dom

Nowe badania potwierdzają wpływ na planetoidy

Hipotetyczna planeta o masie ok. 20-krotnie większej niż Ziemia miałaby się znajdować od 200 do 1200 jednostek astronomicznych (au, miara długości odpowiadająca odległości Ziemi od Słońca). Dla porównania - wspomniany już Pluton znajduje się w odległości 39,5 au od Słońca. Rok na takiej planecie trwały ok. 20 tys. lat ziemskich.

Jak donosi serwis planeta.pl, zespół kierowany przez Browna i Batygina opublikował w ostatnim czasie pracę stanowiącą zapis obserwacji obiektów transneptunowych (TNO, planetoidy krążące wokół Słońca w odległości większej niż Neptun). Badacze zauważyli anomalie i niestabilność w ich ruchu. Nie jest to nic dziwnego ze względu na masę i oddziaływanie Neptuna, jednak w nowych badanach wykazano, że zakłócenia ruchu nie mogą być związane z interferencją Neptuna.

Badania będą kontynuowane

Najlepszym wyjaśnieniem ma być to, że na planetoidy oddziałuje nie tylko Neptun, ale też inne ciało o dużej masie, czyli planeta. Hipotezę te poddano testom w symulacji – jeśli umieści się w niej dziewiątą planetę, wówczas niestabilności w ruchu planetoid nabierają sensu. Tyle wystarczy, by Batygin i Brown kontynuowali swoją pracę.

Źródło: Politechnika Wrocławska/planeta.pl

Powiązane
Stragany
Od Zakopanego, aż po Bałtyk. Nowy hit opanowuje wakacyjne stragany. Wszyscy chcą go teraz mieć
Karol Nawrocki
Nawrocki odsłania karty. Padły nazwiska składu Kancelarii Prezydenta. Polacy mogą się zdziwić
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: