BiznesINFO.pl Polska i Świat Czekasz na wymarzone mieszkanie, a deweloper gra nieczysto? Tłumaczymy jak uchronić się przed problemami
Biznesinfo

Czekasz na wymarzone mieszkanie, a deweloper gra nieczysto? Tłumaczymy jak uchronić się przed problemami

30 listopada 2021
Autor tekstu: Joanna Leja

Ceny mieszkań rosną w rekordowym tempie, deweloperzy coraz częściej wykorzystują tę sytuację. Stosują praktykę zrywania umowy z klientami i sprzedaży mieszkania za wyższą cenę komuś innemu. Klient zostaje ze zwróconą zaliczką, mieszkanie, które miało być jego, dostaje ktoś, kto zapłaci więcej.

Sytuacja zerwania umowy przez dewelopera zdarza się najczęściej w przypadku umowy rezerwacyjnej. Dzieje się tak, ponieważ, taka umowa praktycznie nie wiąże dewelopera w zakresie większym aniżeli zobowiązanie się przez niego, że za wpłatą przez klienta tzw. opłaty rezerwacyjnej- deweloper nie będzie danego lokalu oferował innemu klientowi.

Niestety trudno jest w takiej sytuacji zawalczyć o swoje wymarzone mieszkanie i deweloper, podając jakikolwiek powód, może rozwiązać umowę rezerwacyjną.

Jak się zabezpieczyć przed rozwiązaniem umowy przez dewelopera?

Aby nie zostać na lodzie, najlepiej jest nie podpisywać w ciemno umowy z deweloperem i dokładnie ją przeanalizować. Warto ją również skonsultować z prawnikiem. Najlepiej zadbać o umowę deweloperską, w przeciwieństwie do umów rezerwacyjnych, jest ona uregulowana w przepisach (ustawa deweloperska). Są one też sporządzanie notarialnie.

Umowa deweloperska ma za zadanie maksymalnie związać strony umowy: dewelopera i nabywcę i zabezpieczyć dokonanie przez nich transakcji w przyszłości. – Żeby mówić o skutecznych konsekwencjach wobec dewelopera, należy zawsze skrupulatnie przeanalizować treść zawartej umowy, czy to rezerwacyjnej, czy umowy przedwstępnej, czy pożądanej umowy deweloperskiej. Ustalone warunki umowne co do zasady mają bowiem pierwszeństwo przed regulacjami ustawowymi, o ile oczywiście nie pozostają z nimi sprzeczne czy też nie naruszają zasad współżycia społecznego – czytamy na portalu oceniamydeweloperow.pl .

Należy być czujnym, by nie pozwolić deweloperowi zastępować umowy deweloperskiej zwykłą umową przedwstępną sprzedaży nieruchomości, o której wyżej.

Jak podkreśla portal deweloperom i tak bardziej opłaca się zerwać umowę przedwstępną z dotychczasowym klientem, niż zrezygnować z możliwości sprzedaży danej nieruchomości nowemu klientowi po wyższych i zaakceptowanych przez niego cenach. Deweloper zyskuje także w sytuacji gdy odstąpi od umowy i zapłaci karę umowną dotychczasowemu klientowi.

Więcej o sposobach na nieuczciwych deweloperów i komentarzy ekspertów znajdziesz w artykule z portalu oceniamydeweloperow.pl pod TYM LINKIEM .

Obserwuj nas w
autor
Joanna Leja

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie