BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nie musisz płacić tej daniny. Fiskus nie może jej pobierać, chociaż czasem to robi

5 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Danina, która zostanie wpłacona do skarbówki nie jest przychodem. To oznacza, że urząd skarbowy nia ma prawa domagać się podatku PIT od VAT - informuje “Dziennik Gazeta Prawna".

Danina wpłacona do skarbówki to nie przychód

Danina zapłacona skarbówce na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT nie jest przychodem. To istota wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 października 2019 roku. (sygn. akt II FSK 3655/17).

W uzasadnieniu sędzia Andrzej Jagiełło tłumaczył, że w wypadku zgody ze stanowiskiem fiskusa, mogłoby dojść do sytuacji, w której jeden podatek (PIT) byłby pobierany od innego (VAT). Sąd uznał, że taka sytuacja jest niedopuszczalna - pisze gazeta.

“Problem może dotyczyć każdego, kto wystawił pustą fakturę, choć nie powinien tego robić. Nie musiało wcale dojść do oszustwa, wystarczyła zwykła pomyłka lub niejasny stan prawny. Przykładowo, wystawca faktury naliczył podatek od czynności, która jest zwolniona z VAT. Albo uznał, że wykonał czynność w ramach działalności gospodarczej, a de facto było inaczej” - czytamy w dzienniku.

W takiej sytuacji znajduje zastosowanie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Z przepisu wynika, że każda osoba, która wystawi fakturę z podatkiem, ma obowiązek opłacić tę daninę.

Są wyjątki

Gazeta pisze, że wyjątkiem może być przypadek, kiedy wystawcy uda się przekonać drugą stroną do korekty i zwrotu odliczonego już podatku. Ta sytuacja nie wynika z art. 108 ust. 1, jednak Naczelny Sąd Administracyjny decyduje się na taką interpretację. To oznacza, że nieprawidłowo doliczonego podatku VAT nie trzeba płacić wyłącznie wtedy, kiedy efektywnie wyeliminuje się ryzyko strat Skarbu Państwa.

“DGP” pisze, że jeżeli podatnikowi się to nie uda, wpłacony do budżetu podatek VAT przepadnie. Jednak to nie koniec problemów. Skarbówka może też zażądać zwrotu podatku od towarów i usług i tak właśnie było w sprawie rozpatrywanej przez Naczelny Sąd Administracyjny. 

NSA uchylił decyzję

“Spotkało to siatkarza, który przez lata myślał, że prowadzi działalność gospodarczą i w związku z tym wystawiał faktury na klub, w którym grał. VAT wpłacał do urzędu skarbowego, a dochód rozliczał od wynagrodzenia netto” - podaje “DGP”

Mężczyzna stracił wpłacony podatek VAT, a fiskus zażądał jeszcze od niego dopłaty w wysokości 28 tys. złotych podatku dochodowego. Ostatecznie sprawa miała szczęśliwy finał dla sportowca. 22 października Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wcześniejsze decyzje i odparł argumentację skarbówki.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >