BiznesINFO.pl Twój portfel Co z opłatą przekształceniową? Początkowe 15 proc. może ulec zmianie przez Polski Ład
East News, Zofia i Marek Bazak

Co z opłatą przekształceniową? Początkowe 15 proc. może ulec zmianie przez Polski Ład

23 maja 2021
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Opłata przekształceniowa może spaść z 15 proc. do 8 proc. - wynika z najnowszych prognoz. Założenia Polskiego Ładu pokrzyżowały plany rządu w kwestii likwidacji OFE.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest OFE

  • Jaka jest historia likwidacji OFE

  • Dlaczego Polski Ład pokrzyżował założenia reformy

OFE solą w oku rządu

Otwarte Fundusze Emerytalne zostały utworzone po to, aby pomagać oszczędzać Polakom dodatkowe pieniądze na jesień życia. W efekcie idea OFE zaczęła z czasem podupadać, aż w końcu podjęto decyzję o jej likwidacji. Ci, którzy na OFE wpłacali do tej pory nie zobaczyli swoich pieniędzy.

Rząd Mateusza Morawieckiego powziął sobie za cel likwidację OFE. Wszak do reformy podchodzi już ponad rok, ale zapowiedzi były huczne. Polacy mieli wybrać, gdzie chcą ulokować pieniądze z OFE: na koncie w ZUS czy w IKE.

W przypadku pierwszego wariantu pieniądze nie stałyby się własnością beneficjenta, a trafiłyby do Funduszu Rezerwy Demograficznej i stopniowo byłyby doliczane do emerytury. W tym przypadku potrącany byłby podatek dochodowy.

Z kolei w przypadku przeniesienia pieniędzy do IKE sprawa jest zgoła inna. Pieniądze stałyby się własnością beneficjenta, istniałaby możliwość ich dziedziczenia, mogłyby być wypłacone w każdej chwili, ale zostałyby obarczone opłatą przekształceniową.

Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył, że opłata przekształceniowa to sprawiedliwe rozwiązanie, które ma być zamiennikiem podatku dochodowego, ponieważ tego w przypadku IKE nie będzie się płacić.

Opłata przekształceniowa będzie niższa?

Problem opłaty przekształceniowej pojawił się przy okazji Polskiego Ładu. Jednym z jego założeń jest wprowadzenie emerytur do 2,5 tys. złotych brutto bez podatku. Eksperci podkreślają, że powinno mieć to wpływ na wysokość opłaty przekształceniowej.

Co więcej, dodają, że już teraz widać, że opłata przekształceniowa to był czysty skok na kasę obywateli. Z kolei Radio Zet informuje, że Polacy w obliczu wyboru między ZUS a IKE, prędzej wybiorą to pierwsze.

Pojawił się pomysł, aby opłata przekształceniowa wynosiła 8 proc., natomiast istnieje szansa na jeszcze mniejszą kwotę. Minister finansów, Tadeusz Kościński poinformował, że opłata przekształceniowa może wynieść nawet 8 proc., a to oznacza mniejsze obciążenie portfeli Polaków.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie