BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Ceny karpia 2022. Wyższa sprzedaż bezpośrednia

21 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Konsumenci coraz częściej kupują karpie bezpośrednio od producenta. Klientów kusi niższa cena. Karpia można kupić także przez internet.

Ceny karpia 2022

Ceny karpia poszły w górę. Przyczyniły się do tego wzrosty kosztów hodowli, np. pasz, paliwa i energii. 

– Cena karpia zależy w największym stopniu od cen pasz, zbóż, pracy i energii – tłumaczy Marcin Wroński z KOWR , cytowany przez portal Strefa Agro. – Wyhodowanie karpia to okres 2-3 lat. W 2020 roku tonę pszenicy można było kupić poniżej 700 zł, dziś musimy zapłacić ponad dwa razy więcej.

Obecnie w marketach spożywczych trzeba zapłacić nawet 70 zł za świeży płat karpia ze skórą. Dla porównania w 2021 roku za płaty karpia trzeba było zapłacić w sklepach 35-40 zł/kg.

Przed świętami wiele marketów oferuje karpie w promocyjnych cenach, ceny są jednak znacząco wyższe niż te w zeszłym roku. Większość największych marketów spożywczych zdecydowało się także na wycofanie ze sprzedaży żywych ryb.

Sprzedaż bezpośrednia karpia

Prezes Towarzystwa Promocji Ryb "Pan Karp" Zbigniew Szczepański  zwrócił uwagę, że nasiliło się zjawisko sprzedaży bezpośredniej karpia. Szczególnie jest to widoczne m.in. na Śląsku, gdzie znajduje się większość stawów hodowlanych. Jak podaje portal spożywczy, niewypatroszonego karpia można kupić w przedziale cenowym 25-30 zł/kg.

Pojawił się także nowy trend wśród hodowców. Część gospodarstw rybackich prowadzi także sprzedaż wysyłkową ryb, np. można kupić karpia w galarecie w słoikach, zwraca uwagę prezes.

Karp to ryba, która zdobyła popularność na wigilijnych stołach po II wojnie światowej, głównie dlatego, że karpia można było stosunkowo łatwo wyprodukować i kupić. 

Tagi:

sprzedażwigilia

Podobne artykuły

Handel

Polacy stanowczo o nowych ubraniach: Są wykonywane z coraz gorszych i tańszych materiałów
Czytaj więcej >

Handel

GIS wydał ostrzeżenie, koniecznie sprawdź, czy masz ją w kuchni. Szkodliwe substancje mogą trafić do jedzenia
Czytaj więcej >

Handel

Nie Biedronka, nie Lidl. Oto najtańsza sieć sklepów w Polsce
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pierwsze restauracje w Polsce wprowadziły potrawy z robakami. W ofercie burgery i pizza
Czytaj więcej >

Handel

Wielka loteria Biedronki. Po spełnieniu określonych warunków można otrzymać prezent-niespodziankę
Czytaj więcej >

Handel

Kaufland szuka pracowników. Sieć planuje zatrudnić nawet 300 osób
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]