Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Ceny karpia 2022. Wyższa sprzedaż bezpośrednia
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 21.12.2022 09:38

Ceny karpia 2022. Wyższa sprzedaż bezpośrednia

ryba
Domena publiczna

Konsumenci coraz częściej kupują karpie bezpośrednio od producenta. Klientów kusi niższa cena. Karpia można kupić także przez internet.

Ceny karpia 2022

Ceny karpia poszły w górę. Przyczyniły się do tego wzrosty kosztów hodowli, np. pasz, paliwa i energii. 

– Cena karpia zależy w największym stopniu od cen pasz, zbóż, pracy i energii – tłumaczy Marcin Wroński z KOWR , cytowany przez portal Strefa Agro. – Wyhodowanie karpia to okres 2-3 lat. W 2020 roku tonę pszenicy można było kupić poniżej 700 zł, dziś musimy zapłacić ponad dwa razy więcej.

Obecnie w marketach spożywczych trzeba zapłacić nawet 70 zł za świeży płat karpia ze skórą. Dla porównania w 2021 roku za płaty karpia trzeba było zapłacić w sklepach 35-40 zł/kg.

Przed świętami wiele marketów oferuje karpie w promocyjnych cenach, ceny są jednak znacząco wyższe niż te w zeszłym roku. Większość największych marketów spożywczych zdecydowało się także na wycofanie ze sprzedaży żywych ryb.

Sprzedaż bezpośrednia karpia

Prezes Towarzystwa Promocji Ryb "Pan Karp" Zbigniew Szczepański  zwrócił uwagę, że nasiliło się zjawisko sprzedaży bezpośredniej karpia. Szczególnie jest to widoczne m.in. na Śląsku, gdzie znajduje się większość stawów hodowlanych. Jak podaje portal spożywczy, niewypatroszonego karpia można kupić w przedziale cenowym 25-30 zł/kg.

Pojawił się także nowy trend wśród hodowców. Część gospodarstw rybackich prowadzi także sprzedaż wysyłkową ryb, np. można kupić karpia w galarecie w słoikach, zwraca uwagę prezes.

Karp to ryba, która zdobyła popularność na wigilijnych stołach po II wojnie światowej, głównie dlatego, że karpia można było stosunkowo łatwo wyprodukować i kupić.